Rasťo Hatiar

Rasťo Hatiar

Narodil sa v Liptovskom Mikuláši. S filmovaním začal v roku 2000.

Ako režisér a kameraman má na svojom konte takmer desiatku horských filmov, ktoré boli prezentované na filmových festivaloch na Slovensku aj v zahraničí.

Film Ski Kordillera získal cenu ako najlepší film krajín V4 na filmovom festivale Hory a mesto v Bratislave. Aj snímky Stratení Nomádi a Dotknúť sa Denali dostali viacero ocenení a vysielala ich Slovenská televízia. Film Zabijácka krása bol ocenený ako najlepší športový film na MFHF v Slovinsku, najlepší adrenalínový film na festivale Expedičná kamera v ČR a najlepší film v kategórii „vzduch“ na festivale Hory a mesto v Bratislave

Spolupracoval s režisérom Pavlom Barabášom ako kameraman na filmovom seriáli Príbehy tatranských štítov, ako kameraman sa podieľal aj na filme o extrémnych športoch Tatry bez limitov v produkcii spoločnosti Quinta Essentia a Adidas. Vytvoril filmový portrét olympioničky, kajakárky Jany Dukátovej pre spoločnosť Red Bull.

Produkoval 5 krátkych filmov pre OSN o environmentálnych projektoch v Ázii/Bangladéši.

Jeho posledný film Slepá dôvera o nevidiacom Slovákovi, ktorý vystúpil na Mont Blanc a Gerlachovský štít, získal na MFHF v Poprade 2013 cenu za inšpiratívny príbeh človeka. Z festivalu Hory a mesto v Bratislave si odniesol cenu Literárneho fondu pre najlepší slovenský film. Vysielala ho aj Slovenská televízia.

V poslednej dobe sa vo svojich filmoch zameriava na zaujímavých ľudí, pôsobiacich v horských a extrémnych športoch. Robil napríklad aj krátke filmy o profesionálnom B.A.S.E. jumperovi Romanovi Dubskom, lezcovi Mirovi Peťovi, ultracyklistovi Marekovi Harčarikovi.

Založil spoločnosť CEPER FILM, s. r. o., ktorá sa zaoberá produkciou dokumentárnych filmov a propagačných videí.


Born in Liptovský Mikuláš, filmmaker since 2000.

Rasťo Hatiar, director and cameraman, counts almost a dozen of mountain films which have been presented at film festivals in Slovakia and abroad.

His film Ski Kordillera won the Best Film Award among the Warsaw Pact countries at the „Hory a mesto“ festival in Bratislava, Slovakia. Two other award-winning films, „Stratení Nomádi“ and „Dotknúť sa Denali“ were broadcast by the Slovak national TV. The film „Zabijácka krása“ won the Best Sports Film at the International Mountain Film Festival in Slovenia, the Best Adrenaline Film Award at the „Expedičná kamera“ festival in the Czech Republic and the Best Film in Category Air at the „Hory a mesto“ festival in Bratislava.

Rasťo worked as cameraman with Pavol Barabáš who directed the film series „Príbehy tatranských štítov“. He was a cameraman in a film about extreme sports „Tatry bez limitov“ produced by Quinta Essentia and Adidas. And he made a portrait of the Slovak Olympic athlete, kayak paddler Jana Dukátová for the company Red Bull.

He produced five short footage films on environmental projects in Bangladesh, Asia for the UNO.

His most recent film „Slepá dôvera“ about a sightless Slovak who climbed Mt. Blanc and the Gerlachovský štít peak received the Award for Inspiring Human Story at the International Mountain Film Festival in Poprad in 2013 and the Slovak Literary Fund Award for the Best Slovak Film at the „Hory a mesto“ festival in Bratislava. It was broadcast by the Slovak national TV.

Focusing on interesting people in mountain and extreme sports in his recent films, he made short footage films about a professional B.A.S.E. jumper Roman Dubský, climber Miro Peťo, ultra cyclist Marek Harčarik.

Rasťo is the founder of the company CEPER FILM, s. r. o. producing documentary films and promotional videos.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.