Bokami – film o pretekároch i organizátoroch

Bokami – film o pretekároch i organizátoroch

Do súťaže sa dostal aj slovenský film s názvom Bokami o najväčších skialpinistických pretekoch v strednej Európe. O podujatí i filme sme sa porozprávali s jeho tvorcami – režisérom  Ivanom Mrnčom a producentom Jurajom Kořínkom.

Mohli by ste nám priblížiť najväčšie skialpinistické preteky v strednej Európe?

Ivan Mrnčo: Bokami Západných Tatier sú trojdňové skialpinistické preteky dvojíc. Budúci rok nás čaká už jubilejný 10-ty ročník. Dvaja pretekári súťažia spolu v jednom tíme a musia si navzájom pomáhať.

Juraj Kořínek: Pretekári sa musia vysporiadať so strmými výstupmi a zjazdmi a denne prekonať prevýšenie vyše 2 000 metrov. Aj napriek tomu sa tohto roku Bokov zúčastnilo viac ako 200 skialpinistov nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Poľska, Nemecka či dokonca aj Bulharska alebo Grécka.

Ako sa zrodil nápad stvoriť film z tohto podujatia?

Juraj Kořínek: Podarilo sa nám zachytiť reakcie pretekárov po príchode do cieľa v tretí, záverečný deň. V ich očiach vidno spokojnosť a radosť, ale nám napadlo, že by sme k tomu mohli pridať aj myšlienky a pocity organizátorov, ktorí sa pre pretekárov snažia zabezpečiť čo najvyššiu bezpečnosť a komfort.

Ivan Mrnčo: Keďže máme medzi organizátormi a aj pretekármi mnoho známych, prišli sme s nápadom spraviť film, v ktorom by nám porozprávali o pretekoch a čo všetko obnáša ich organizácia. Podarilo sa nám zachytiť pocity nielen pretekárov v cieľovej rovinke, ale aj organizátorov, ktorí niekoľko dní pred pretekmi pripravujú samotné trate.

Čo bolo najťažším momentom pri nakrúcaní filmu?

Ivan Mrnčo: Jednoznačne dokončiť film. Trvalo nám to rok, ale najťažšie bolo strihanie rozhovorov tak, aby sme odstránili množstvo prestávok v rozprávaní. Chceli sme, aby všetci vyzerali ako skúsení rečníci. S tým sa mi v pamäti vynára ďalší problém – po zostrihaní nájsť logickú nadväznosť v natočených rozhovoroch.

Juraj Kořínek: Samotné nakrúcanie nebolo náročné – bavilo nás to. Najťažšie chvíle boli pri zdĺhavom triedení a strihaní videí.

Je film debutom alebo už máte filmárske začiatky za sebou?

Juraj Kořínek: Nakrúcaniu videí z horského prostredia sa venujem už dlhšiu dobu, ale Bokami je prvý projekt v spolupráci s režisérom Ivanom Mrnčom.

Ivan Mrnčo: Pre mňa je to vôbec prvý film a zároveň príjemná skúsenosť. Podarilo sa nám spropagovať preteky na viacerých festivaloch s horskou tematikou. Ostáva nám len dúfať, že sa to prejaví na počte pretekárov alebo rozšírení medzinárodného zloženia pretekárskeho poľa. Ambíciou je pripravovať kvalitné preteky pre najlepších pretekárov z rôznych krajín.

Čím je tento film výnimočný?

Ivan Mrnčo: Svojou autentickosťou. Tým, že nás poznali pretekári, ale aj organizátori, tak po chvíľke hovorenia „do kamery“ na ňu zabudli a rozprávali sa s nami bez zbytočnej trémy. V druhom rade je vo filme stručne vysvetlené, prečo sa preteky volajú Bokami a aby som divákov udržal v napätí, tak prezradím aj to, že vo filme budú môcť vidieť, ako nešťastná náhoda môže zamiešať poradím na popredných miestach.

Juraj Kořínek: Výnimočnosť spočíva v priateľstve a hľadaní tej správnej cesty. Veľké ďakujem patrí každému, kto prispel svojou účasťou na týchto krásnych pretekoch.

Martin Jenčo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.