Do Tatier? Kedykoľvek

Do Tatier? Kedykoľvek

Český novinár, spisovateľ a priekopník snoubordingu Boris Hlaváček je v porote MFHF už po tretí raz. Je držiteľom mnohých novinárskych cien a účastníkom niekoľkých expedícií. Ako scenárista a kameraman sa podieľal na tvorbe filmov a taktiež je autorom viacerých kníh.

Aké máte ako porotca očakávania na tento rok?

Tohtoročný festival bude ukážkou nových filmárskych technológií, ktoré idú každý rok dopredu. Sú naproti minulosti jednoduchšie na ovládanie, preto aj viac ľudí filmuje. Mladí filmári majú rôzne vymoženosti – od dronov po miniatúrne kamery. Samozrejme, nejde len o techniku, človek musí mať od začiatku do konca v hlave, čo chce filmom povedať.

Na čo sa sústreďujete, keď hodnotíte filmy?

Na to, či mne a divákovi film niečo povie a taktiež či mi ukáže niečo nové. Páčia sa mi filmy, ktoré ukazujú symbiózu medzi človekom a prírodou, medzi človekom a človekom. Musíme si uvedomiť, že príroda je nad nami, nie my nad ňou a práve tie filmy, ktoré ctia prírodu a ukazujú, ako sa k nej máme správať, tie mám veľmi rád.

Čo vás presvedčilo vrátiť sa na festival ako porotca?

Som tu, pretože sa mi tu páči, sú tu úžasní ľudia, manželia Hámorovci, ktorí to robia skvelo. Stretnem sa tu s filmármi a horolezcami, ktorých už poznám, uvidím dobré filmy. Je tu príjemná komorná atmosféra. A samozrejme aj Tatry, krásna príroda.

Od mladého veku sa zaujímate o horolezectvo. Bolo to podobné aj s horskými filmami?

Od mlada úplne nie, pretože tie filmy neboli. Robil som dosť snoubordingu a založil Česko-Slovenskú asociáciu snoubordingu. Zo zahraničia k nám prichádzali snoubordisti a tí vozili filmy z hôr, nielen snoubordové, ale aj lezecké a lyžiarske. Tieto filmy sme „hltali“, pretože sa nedali nikde zohnať. Vtedy som mohol mať 19 až 20 rokov.

 

Klára Stejskalová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.