Dobrodružstvo, zima a nostalgia

Dobrodružstvo, zima a nostalgia

V obchodnom centre MAX sa ako jedno zo sprievodných podujatí MFHF koná výstava fotografií Vladimíra Koštiala z roku 1955. Približuje prvý kolektívny zimný prechod hrebeňom Vysokých Tatier.

Chlad, vietor, hlboký sneh. Nič z toho neodradilo 25-člennú  skupinu horolezcov, na čele s Arnom Puškášom, prekonať hlavný hrebeň Vysokých Tatier. V dvoch družstvách – hrebeňovom a údolnom, sa ho títo dobrodruhovia odhodlali zdolať z Ľaliového až po Kopské sedlo. Náklad prevyšoval aj 40 kíl a vtedajšia výbava nebola ani zďaleka taká odolná voči vetru, či mrazu. Ani to však expedíciu nezastavilo. Naopak, na fotografiách vidíte nadšenie, hrejivú atmosféru a súdržnosť. Čierno-biele prevedenie fotografií nielen približuje minulosť, ale tiež zvýrazňuje kontrasty panenského snehu a vytŕčajúcich skál. Zaujmú vás aj unikátne zábery z horských chát, na ktorých prevládala dobrá nálada a radosť z doposiaľ zdolaných prekážok. V človeku zanechá pocit nostalgie a túžbu zažiť podobné dobrodružstvo.

Fotograf Vladimír Koštial (1912 – 2001) zanechal po sebe bohatý archív. Jeho unikátne dokumenty z Tatier i z ojedinelých dobrodružných výprav Tatrancov majú nielen výtvarnú, ale dnes už i historickú hodnotu. Fotografov syn povyberal tie najzaujímavejšie snímky z prechodu, v spolupráci s vydavateľstvom I&B Tatry pripravil aj knihu otcových fotiek. Pri tejto príležitosti si nenechajte ujsť jej prezentáciu vo štvrtok na MFHF spolu s besedou s účastníkmi prechodu, v piatok je autogramiáda naplánovaná aj v OC MAX.

Zuzana Goleinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.