Festival sa blíži

Festival sa blíži

Festival sa pomaly blíži a my Vám formou krátkych ukážok chceme postupne predstaviť súťažné filmy 27. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. Aj tento rok sa bude okrem Mestského úradu a kina Tatran v Poprade premietať aj v kine Iskra v Kežmarku a v kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Na úvod Vám predstavujeme náš tohtoročný plagát, ktorého autorom je Marcel Kupko a ktorý je už pripravený na distribúciu.

As the festival is slowly approaching, we would like to start introducing the movies that will be presented at the 27th International Festival of Mountain Film in Poprad. We are going to screen not only in the city hall and Cinema Tatran, but also in Cinema Iskra in Kežmarok and Cinema Mier in Spišská Nová Ves. But first, let us present you this year’s poster, made by Marcel Kupko.

Darujte 2%

Darujte 2%

Vážení priatelia,

dovoľujeme si požiadať Vás o podporu XXVII. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade, ktorý sa bude tohto roku konať v termíne 9. – 13. 10. 2019.

Aj tohto roku môžete poukázať 2% podielu zaplatenej dane z príjmov právnickej i fyzickej osoby podľa § 50 a 52 ods.26 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov za rok 2018 neinvestičnému fondu Horský film Poprad.

Názov a adresa: Horský film Poprad, Nábrežie Jána Pavla II. 2802/3, 058 01 Poprad
IČO: 31949517
Právna forma: neinvestičný fond

Ďakujeme Vám za vašu finančnú podporu. 

2% z dane sa poukazujú prostredníctvom špeciálnych tlačív, v závislosti od toho, kto poukazuje:

1. Zamestnanci poukazujú VÝLUČNE prostredníctvom

a) Vyhlásenie (editovateľné PDF) a

b) Potvrdenie o zaplatení dane (editovateľné PDF)

2. Fyzické osoby podávajúce daňové priznanie prostredníctvom

a) Daňové priznanie typu A (editovateľné PDF) alebo

b) Daňové priznanie typu B (editovateľné PDF)

3. Ak chce dobrovoľník poukázať 3% z dane, priloží

a) Potvrdenie o vykonaní dobrovoľníckej činnosti (vysielajúca organizácia) alebo

b) Potvrdenie o vykonaní dobrovoľníckej činnosti (príjemca)

4. Právnické osoby prostredníctvom

a) daňové priznanie právnických osôb (editovateľné PDF)

prihláška / entry form

prihláška / entry form

Už štvrťstoročie patrí druhý októbrový týždeň v Poprade milovníkom hôr a horského filmu. Od stredy do nedele, 9. až 13. októbra 2019, sa bude pod Tatrami konať 27. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov.

Ak chcete prihlásiť svoj film, na našej stránke nájdete tohtoročný reglement a vstupnú prihlášku, ktorú stačí vyplniť a poslať. Predvýberová komisia rozhodne o tom, ktoré z prihlásených filmov postúpia do festivalovej súťaže 27. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade.

VSTUPNÁ PRIHLÁŠKA 2019
R E G L E M E N T 2019


The second week of October in Poprad has been devoted to amateurs of mountains and mountain film for a quarter-century now. 27th edition of the International Festival of Mountain Film will be held there from Wednesday 9th October to Sunday 13th October 2019.

Updated Regulations and Entry Form are available on our web site now. Just fill and send in the form if you wish to enter your film. The Pre-selection Committee will decide upon films which will be included in the competition during the 27th International Festival of Mountain Film in Poprad.

ENTRY FORM 2019
REGULATIONS  2019

MARIKINO SLOVO NA ZÁVER

MARIKINO SLOVO NA ZÁVER

Po desiatkach odprezentovaných filmov sme poprosili Mariku Hámor o záverečné zhodnotenie XXVI. ročníka MFHF.  V krátkom rozhovore sa podelila o svoje prvé dojmy z uplynulých dní.

 

Marika, ako si spokojná s tohtoročným festivalom, ktorý sa pomaly chýli k svojmu záveru?

Som veľmi rada, že aj napriek babiemu letu, ktoré v posledných dňoch pod Tatrami zavládlo, si na filmy vyhradilo čas naozaj veľké množstvo divákov. Aj keď v dopoludňajších blokoch sme nemali celkom plné kinosály – mnohí si určite nechceli nechať ujsť priaznivé podmienky na výlety a túry – večery boli hutné, čo nás naozaj teší. Festival je o dobrých filmoch, ale aj o tom, že sa postretajú kamaráti, ľudia rovnakej krvnej skupiny. A to je super. Niektorí sa stretnú naozaj možno len raz za rok, a to práve na festivale. Opakovane sa sem vracajú aj staršie ročníky z rôznych kútov Slovenska, niektorí aj takí, čo pamätajú ešte na prvý ročník MFHF a prídu sa pozrieť na každý rok. Poprad má svoju atmosféru. Možno mladšej generácii chýbajú napríklad stánky, ale ja si myslím, že filmový festival má byť o filmoch – to je jedno, či lezeckých, lyžiarskych… dôležité je, že ľudia sa sem radi vracajú a festival má svoju dušu.

A čo hovoríš na sprievodné podujatia?

Pokiaľ ide o sobotňajšie boulderingové preteky, je skvelé, že to vyšlo s počasím, že je takéto krásne babie leto. Zažili sme už aj situácie, keď uprostred festivalu začalo snežiť a my sme nevedeli, či preteky zrušíme, či nezrušíme. Pretekári sem radi chodia – aj keď mrznú, aj keď prší, je im tu dobre. Program sme sa snažili rozšíriť o zaujímavé fotografické výstavy, čo ľudia vnímajú tiež pozitívne. Nóvum, čo sme tento rok zaviedli, bol on-line predaj lístkov. Snažili sme sa systém rezervácie lístkov o čosi zjednodušiť a myslím si, že sme potešili najmä tých mladších. Mám veľkú radosť, že festival dopadol podľa predstáv a za všetkých, čo priložili ruku k dielu poviem, že už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník.

(maš)

S DEŤMI CEZ HORY

S DEŤMI CEZ HORY

Mnoho ľudí si myslí, že turistika s malými deťmi je veľmi náročná alebo nemožná. Tvorcovia filmu sa snažia ukázať, že to tak celkom nie je pravda…

Dnes bol na  programe váš film „S deťmi cez hory“. Môžete bližšie prezradiť, o čom je tento film?

Film poukazuje na to, že rodina s deťmi – aj viacerými a aj veľmi malými deťmi – sa dokáže zbaliť a vyraziť za dobrodružstvami do prírody. Film chce ukázať to, že počas takýchto výletov si deti budujú vzťahy medzi sebou navzájom a rovnako tak sa posilňujú rodičovské kompetencie v rodine. Je aj o výhodách nosenia a dojčenia, vďaka ktorým rodina nemusí naozaj zostať uväznená medzi stenami bytu a častokrát mesta.

 

Ako vznikol nápad ísť na takúto dlhú túru s malými deťmi?

Nápad vznikol počas obyčajnej nedeľnej rodinnej turistiky s deťmi, keď sme sa rozprávali o tom, že dnešná doba prináša toľko vymožeností a uľahčení v tomto smere, a pritom rodičia akoby boli viac úzkostnejší , napríklad aby dieťa neochorelo, aby to s ním zvládli v stane pretože „zle“ spí, majú obavy, že dieťa má „slabé“ nožičky a neprejde veľa.

Mali ste počas vašej cesty aj ťažšie chvíle, keď sa deťom napríklad nechcelo alebo trucovali?

Najťažší bol prvý deň, keď sme sa presúvali z domova na trasu a ešte sme mali v pláne prejsť asi desať kilometrov, takže na miesto stanovania sme prišli pomerne neskoro.

Čo by ste týmto vaším filmom chceli odkázať publiku?

Odkaz je ten, že i dospelí a aj keď sú rodičmi si potrebujú plniť svoje sny a potreby. Deti sú oveľa lepší a vytrvalejší chodci, ako by sa na prvý pohľad zdalo a pre rodinu je veľmi potrebné tráviť čas spolu, turistika dáva k tomu ideálne podmienky, sme obklopení prírodou a nie sme rušení každodennými povinnosťami.

(bea)