Filmový sen o divočine

Filmový sen o divočine

Lesoochranár Erik Baláž nie je na popradskom festivale nováčikom. Pred štyrmi rokmi tu s úspechom prezentoval film Strážca divočiny, za ktorý získal Cenu diváka. Tentoraz predstupuje pred publikum s filmovým dokumentom o najväčšej európskej divočine Vlčie hory.

Na začiatku projektu bol Erikov romantický sen. V starých mapách zo 16.storočia natrafil na názov Vlčie hory. Rozprestierali sa na území dnešných troch národných parkov: na Slovensku v Poloninách, v Poľsku v Beskydách a na Ukrajine. Toto slovensko-poľsko-ukrajinské územie Východných Karpát navštevoval pravidelne najprv v priebehu dvoch rokov. Hľadal v ňom stratený raj európskej divočiny. Pozoroval zvieratá, sledoval ich presuny, zvyky, všímal si, kadiaľ tiahnu vtáci. Bol ohúrený veľkými bylinožravcami, uchvátený zubrami, jeleňmi, vlkmi, rysmi, medveďmi, ale aj salamandrami, bobrami a vôbec, celou bohatou faunou. Do projektu sa dali nahovoriť aj Erikovi kamaráti-kolegovia Karol Kaliský a Jozef Fiala. Ďalšie dva roky chodievali spoločne do Vlčích hôr, aby ten zázračný divoký svet nakrúcali. Za každého počasia,vo všetkých ročných obdobiach. Naložení 40-kilovými batohmi, v horúčavách i v mrazoch, v odľahlom kúte sveta bez ľudí čakávali (každý sám v inom kúte rozsiahleho teritória) na ten vhodný okamih, kedy získajú jedinečný záber. Približovali sa zveri a trpezlivo sledovali jej životný rytmus. Sledovali jej boj o prežitie. Sledovali podstatu divočiny… No trvalo napríklad vyše pol roka, kým konečne uvideli vlka… Vhodného záberu rysa sa ani nedočkali. A občas niektorému z nich ani príliš veselo nebolo, vedl by o tom hovoriť kameraman Karol Kaliský, keď sa pri ňom ocitol zubor v ruji. Vo Vlčích horách dohromady strávili 500 filmovacích dní.

Erik Baláž, vyštudovaný  lesný ekológ, je známy aj svojimi aktivitami   v Tichej a Kôprovej doline, je spoluautorom knihy o medveďoch Posledná pevnosť. Cez film Vlčie diery sa spolu s kolegami snaží priblížiť ideu ochrany prírody a nezasahovania do prirodzených divokých území.  „Už si ani nevieme predstaviť, čo to je divá príroda. Nikto z našej generácie ani z generácie pred nami ju nezažil. Vo filme sme chceli ukázať, že európska divá príroda môže byť rovnako úžasná a fantastická ako Serengeti v Afrike,“ vyjadril sa Erik Baláž pred časom pre slovenské médiá. Film Vlčie hory si môžete pozrieť dnes (streda) v popradskej hlavnej festivalovej sále v bloku o 18-tej hodine.

info o filme: http://www.arollafilm.com/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.