Informácie o priebehu a programe festivalu

Informácie o priebehu a programe festivalu

Už v stredu 13. októbra sa v Poprade začne najväčší a na Slovensku najstarší sviatok pre nadšencov horskej kinematografie, XXIX. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). Počas piatich dní, teda do nedele 17. 10., diváci uvidia spolu 44 filmov zo 17 krajín sveta.


O aké filmy pôjde, priblížila riaditeľka festivalu Mária Hámor slovami: „Vyberali sme spomedzi 95 prihlásených snímok a nás teší, že do súťaže sa prepracovalo aj osem slovenských titulov. Medzi nimi nebude chýbať ani najnovší filmový projekt dokumentaristu Pavla Barabáša s názvom Dhaulághirí je môj Everest.“ So Zoltánom Demjánom, ktorý je hlavným protagonistom tohto filmu i s jeho autorom Pavlom Barabášom, sa budú môcť diváci stretnúť v sobotu večer (16. 10.), keď bude mať tento film v Poprade premiéru. Ako uviedla riaditeľka MFHF, festivalový program ponúkne aj ďalších atraktívnych hostí. Na besedu s divákmi (v piatok 15. 10.) a uvedenie filmu o svojom najnovšom životnom dobrodružstve príde český himalájista Marek Mára Holeček. Ten patrí v súčasnosti k najúspešnejším horolezcom z Čiech, je tiež držiteľom prestížneho ocenenia Piolet d´Or. Druhá divácka beseda pripomenie (v sobotu 16. 10.) polstoročie od prvého výrazného úspechu vtedy ešte československých horolezcov v Himalájach. V roku 1971 sa im podarilo dosiahnuť vrchol obávanej Hory smrti, na Nanga Parbate stáli Michal Orolin a Ivan Fiala. Na udalosti spred päťdesiatich rokov si prídu zaspomínať účastníci tejto prelomovej expedície, Michal Orolin, Ľudovít Zahoranský, Ivan Urbanovič, Gejza Haak a Martin Mladoň.
Popradský festival sa v súčasnej epidemiologickej situácii odohrá aj naživo, aj online. „V troch sálach v Poprade a v kinách v Kežmarku a v Spišskej Novej Vsi budeme premietať iba pre obmedzený počet divákov v takýchto režimoch. Sála na MsÚ v Poprad bude iba pre zaočkovaných divákov, popradské kino Tatran, kino Iskra v Kežmarku a kino Mier v Spišskej Novej Vsi budú v kategórii OTP, teda očkovaní, testovaní a tí, ktorí ochorenie covid-19 prekonali. Dom kultúry Poprad, bude fungovať v základnom režime, teda pre všetkých divákov. Ostatní záujemcovia majú šancu zažiť MFHF sprostredkovane vďaka online prenosom,“ spresnila spôsob fungovania festivalového života v pandemickej dobe Mária Hámor.
Súčasťou festivalovej ponuky sú aj dve fotografické výstavy. Vo foyeri Mestského úradu výstava známeho slovenského fotografa Milana Kapustu „Krásy Tatier a Slovenského krasu“ a v priestoroch popradského nákupného centra Forum, kde je nainštalovaná výstava „Čaro slovenských vodopádov“, ktorej autorom je Vladimír Šifra.

Kvalitu a úroveň filmov bude hodnotiť trojčlenná medzinárodná porota, jej členmi sú: poľský himalájista a filmár Dariusz Załuski, český publicista, spisovateľ a snoubordista Boris Hlaváček a zo Slovenska Martin Kaňuch, redaktor edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu a šéfredaktor polročníka Kino-Ikon. Ich verdikt sa diváci dozvedia v nedeľu popoludní, kedy budú mať zároveň šancu vidieť niektoré z víťazných filmov.

(mfhf)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.