O výzvach na dvoch kolesách

O výzvach na dvoch kolesách

Na tomto ročníku sa prvýkrát predstaví filmár Jaro Tešlár s dvomi snímkami o horskej cyklistike. Rodený Tatranec nám odpovedal na pár otázok o svojom vzťahu k filmu a športu, ale prezradil aj niečo o cestovaní po celom svete s hviezdou jeho krátkych dokumentárnych videí, so svojou manželkou.

 Tento rok súťažíš s dvomi filmami, ktoré majú podobnú podstatu – horskú cyklistiku. Ktorá výprava sa ti páčila viac – Stoneman Trail v Taliansku alebo cyklotúra v Amerike?

To, že komisia vybrala oba moje filmy si veľmi vážim a je pre mňa veľká pocta. Amerika bola pre mňa top. Na Dolomity sme šli len na predĺžený víkend, v Amerike sme po dlhšom plánovaní strávili dva týždne. Je to pre MTB významné miesto aj v rámci histórie – mountain-biking má v Amerike dlhodobú tradíciu a cez 30 rokov sa tam budujú traily pre horské bicykle v národných parkoch. Práve preto bol pre mňa tento výlet jeden z najlepších, aké som zažil v rámci cyklistiky.

Mountain-biking je veľmi náročný šport. Ako dlho sa mu venuješ a čo pre teba znamená?

Myslím, že som začal počas strednej školy. Som z Veľkej Lomnice, chodil som na Gymnázium v Kežmarku a mal som (stále mám) veľmi dobrého kamaráta z Tatranskej Lomnice, s ktorým sme si začali plánovať výlety na horských bicykloch po okolí – po Tatrách, Slovenskom raji a odvtedy ma to drží, už to bude 20 rokov.

Preferuješ jazdiť sám alebo s priateľmi?

Po práci mi nerobí problém vybehnúť aj sám, ale na dlhšiu cestu určite volím partiu, keď človek prežíva zážitky s niekým. 

S manželkou sa aktívne venuješ cestovaniu. Čo sa vám najviac páči na prežívaní týchto dobrodružstiev vo dvojici?

Je to naše spoločné hobby. Užívame si to, lebo vždy, keď cestujeme, je každý deň dlhší ako taký stereotypný, kedy chodíme do práce a podobne. Cestovanie je niečo, čo nás spája.

Za posledné 3 roky ste precestovali napríklad Mjanmarsko, Island, Japonsko, Rumunsko… Na tvojom instagrame pribúdajú príspevky z nových krajín skoro každý mesiac. Kde berieš inšpiráciu a ako sa pripravuješ?

V hlave mám nápady na roky dopredu. Samozrejme, popritom surfujem na internete a hľadám inšpirácie. Prvé, čo ma osloví, sú hory – vždy si pozriem fotky, kde by mohli byť pekné a hlavne, kde nechodí veľa turistov. Potom hľadám, či sa v danej krajine dá vidieť aj niečo iné, napríklad more alebo oceán, pralesy… Japonsko a Mjanmarsko boli aj o kultúre, no aj tam sme sa snažili vidieť čo najviac z prírody. V dnešnej dobe nie je problém cesty naplánovať – nájsť lacnú letenku, pozrieť si mapy, kde čo je, ako sa kde dostať, to všetko je dnes ľahšie ako pred desiatimi rokmi. Najradšej spomínam na našu svadobnú cestu, kde sme si obaja splnili cestovateľské sny – manželka Austráliu, ja Nový Zéland.

 

Terézia Hrebeňárová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.