Polárnik Valušiak je pre filmára Barabáša mimozemšťanom

Polárnik Valušiak je pre filmára Barabáša mimozemšťanom

Meno Petra Valušiaka je dobrodruhom a cestovateľom dobre známe. Je to človek, ktorému sa (spolu s tromi Rusmi) podarilo prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez severný pól až k brehom Kanady. Ďalšou výzvou je pre neho Antarktída. Viackrát sa ju pokúšal prejsť cez južný pól. Filmár Pavol Barabáš o jeho  dobrodružných cestách nakrútil už viac filmov, tým zatiaľ posledným je Polárnik. Uvidíte ho dnes v bloku o 21. 00 h.

„Peťo Valušiak je pre mňa slovenský mimozemšťan. Poviem len taký zážitok, boli sme spolu v Antarktíde, zima asi tak mínus 40 stupňov, ja plný obáv – a pozriem na Peťa, čo vidím? V jeho tvári čítam čosi krásne, taký ten výraz – konečne doma! To teda fakt nie je bežné, on musí byť mimozemšťan,“ smeje sa filmár, ktorý s Valušiakom nakrútil koncom 90-tych rokov úspešný film 118 dní v zajatí ľadu. Neskôr spolupracovali na viacerých projektoch a absolvovali aj spoločnú cestu po Antarktíde a výstupom na Mt. Vinson. O tom bol film Neznáma Antarktída (r. 2007). „Peter sa do Antarktídy dostal viackrát, vytýčil cestu naprieč antarktickým plató. Sám putoval 2 200 km s 200-kilovými saňami a aj keď prechod nedotiahol do konca, ukázal iným, že sa to dá, ukázal im cestu,“ s obdivom k Valušiakovej posadnutosti antarktickým dobrodružstvom hovorí dokumentarista Barabáš. Na cestu ho Barabáš vystrojil kamerou. Zábery z nej použil vo filme Polárnik. „Nepoznám nikoho podobného ako je Peťo, a to mám dosť známych vo svete cestovateľov, dobrodruhov a outdoorových športovcov. Je naozaj výnimočný a jeho výkony tiež. Aj o tom chce byť môj film. Snažím sa odkryť nielen Petrovu cestu Antarktídou, autenticky odhaliť neznámy antarktický svet, ale tiež sa chcem ponoriť do utajeného sveta myslenia polárnika,“ dodal Barabáš.

Film Polárnik nie je Barabášovou horúcou novinkou, videli ho už diváci tohtoročného bratislavského festivalu Hory a mesto.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.