Porotkyňa Tamara: Dobrý film by sa mal dotknúť aj srdca

Porotkyňa Tamara: Dobrý film by sa mal dotknúť aj srdca

Trojčlennú medzinárodnú porotu zdobí aj žena, Poľka Tamara Styś Zaluska. Sama je zanietenou  alpinistkou, na svojom konte má aj pozoruhodné himalájske výkony. Okrem iného vystúpila na Gasherbrum II, na K2 sa dostala do výšky 8 000 m. Je partnerkou filmára a horolezca Dariusza Zaluskeho (na MFHF býva pravidelným hosťom). Dôverne teda pozná, aké ťažké je urobiť naozaj dobrý film.

Pozeráš na súťažné filmy očami lezkyne, alebo čo predovšetkým hodnotíš?

Pre mňa osobne nie je podstatný len výkon, ale predovšetkým zámer, ktorý mal režisér a celý filmový štáb na mysli. Vo filmoch hľadám niečo, čo by ma prekvapilo, zaujalo, zaskočilo, niečo, čo by mi v pamäti zostalo dlhšie. Najviac ma osloví taký film, na ktorý potom dlho myslím, film, ktorý ostane v hlave a v srdci.

Bola si už v porote iných festivalov?

Nie, toto je moja prvá porotcovská skúsenosť.

Čo by si odkázala filmárom, akých chýb sa majú vyvarovať?

Myslím, že stále je veľa filmov, ktoré popisujú históriu konkrétnej výpravy. Ja viem, že je ťažké nájsť dobrú tému na film. Samozrejme, dokumentovanie výprav a historicky vážnych  výkonov je potrebné (aby sa ľudia dozvedeli, čo sa podarilo dosiahnuť). Myslím si však, že je dôležité hľadať akýsi ďalší rozmer, niečo ako doplňujúci príbeh, nielen to, že sme išli, vyšli a vrátili sme sa. Takže toho nech sa vyvarujú. Je to ťažké, ale treba to skúšať.

S manželom – filmárom sa doma rozprávate o filmoch, radíš mu?

Samozrejme, keď Darek pracuje na nejakom filme, pozerám desiatky, možno stovky rôznych verzií a viem, že je to veľmi ťažká práca. Veľmi si cením, že ľudia sa snažia. Viem, že každý film si vyžiadal veľa úsilia, energie a roboty a preto sa to aj ako porota snažíme doceniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.