Priatelia sú dôležitejší ako vrcholy

Priatelia sú dôležitejší ako vrcholy

MFHF v Poprade privítal včera vzácneho festivalového hosťa. Horský vodca, himalájista a dobrodruh  Jean Troillet nám ochotne venoval čas na rozhovor.

„Prišiel som predminulú noc, už bola tma a celou cestou som spal. Čakali ma tu však milí ľudia a krásne privítanie,“ uviedol sympatický 68-ročný Švajčiar. Rodeného horala v sebe nezaprel a ozrejmil, že v sobotu sa chystá do Tatier: „Počasie by malo byť pekné, snáď to vyjde.“

Jean Troillet je aj autorom dvoch kníh. Zatiaľ vyšli vo francúzskom a anglickom jazyku – L’Aventure absolueUn homme. „Ja knihy nepíšem. Rozprávam historky, ľudia si ich pozapisujú a potom spoločne vydáme knihu.“ Momentálne sa namiesto písania kníh chystá navštíviť Antarktídu, Arktídu, Sibír alebo severnú časť Kanady. „Toto dobrodružstvo volám Neige Horizontal, snáď sa mi to podarí.“ Jean má za sebou 34 rôznych expedícií, ale štatisticky vzaté – je za ním 30 rokov pôsobenia v Himalájach, 40 rokov v horách a 50 rokov ustavičného dobrodružstva. Stál na vrcholoch desiatich osemtisícoviek. Po nepríjemnej mozgovo-cievnej príhode na Annapurne v roku 2011 musel výškovému lezeniu povedať zbohom. Jeho súčasné plány súvisia so snehom a krajinami ľadu, ale už sú horizontálne položené. Na výšky bude zrejme len spomínať. Ktorá expedícia bola najnáročnejšia? „Každá osemtisícovka je ťažká. Vyliezť na takú vysokú horu bez použitia kyslíkového prístroja je samo o sebe náročné. Možno takou bola južná stena Shisha Pangmy. Mali sme málo jedla a málo vody, ale zvládli sme to za fantastický čas – šesť dní číreho dobrodružstva.“ Hoci Jean miluje dobrodružstvo, predsa len stráži jeho hranice. Veď je otcom troch detí. Zmenila ho rodina? „Keď som mal v roku 2011 problém na Annapurne, domov som prišiel v hroznom stave. Nielenže som strácal rovnováhu, ale trápil ma aj žalúdok, schudol som 12 kíl. Keď som sa zotavoval, celá moja rodina naliehala, aby som s lezením prestal. Osemtisícovky môžu byť pre mňa nebezpečné. A tak som s tým skončil.“ Jean sa teraz venuje skôr propagácii horolezectva, chodí po festivaloch, rozpráva o horách. Ako fanúšik hôr má svoje obľúbené filmy. „Môj najobľúbenejší film je asi The Pure Adventure. Mojou srdcovkou sú filmy, v ktorých sa horolezci pokúšajú zdolať veľké a strmé steny.“ Na festivale v Poprade Jean v piatok predstavil film, v ktorom je hlavnou hviezdou. „Ja nie som žiadna hviezda. Som rád, že som nažive a hviezdou sa ani nechcem stať. Jediné, čo chcem, je podeliť sa s ostatnými o svoje skúsenosti a zážitky. Svoj život považujem za skvelý, užil som si ho najmä s priateľmi. Priatelia sú pre mňa dôležitejší ako vrcholy,“ dodal na záver. „Nechcem, aby bol niekto ako ja. Každý musí byť sám sebou. Tomu učím aj svoje deti. Ak budú chcieť byť tanečníkmi, prosím. Ak niečím iným, nedbám. Mali by robiť to, čo ich napĺňa. Lebo len tak budú môcť prežiť taký nádherný a pekný život, aký som prežil ja,“ vyznal sa legendárny himalájista Jean Troillet v Poprade.

Martin Jenčo, Kristián Kállay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.