Slovo na záver

Slovo na záver

Tohtoročnému festivalu ubiehajú posledné desiatky minút. Päťdňový seriál premietania filmov z oblasti horolezectva, lyžovania, ultrabehu, jaskyniarstva či expedícií do nepoznaných kútov sveta ponúkol kvalitnú ochutnávku rozmanitých filmárskych pohľadov, dobrodružný náboj a nechýbal ani adrenalín.

MFHF sa koná v Poprade pravidelne druhý októbrový týždeň už od roku 1993. Popradský festival je jedným z 26 členov Medzinárodnej aliancie pre horský film. Do festivalovej prehliadky sa tentoraz prihlásilo celkovo 98 filmov z 18 krajín. Napokon mali diváci možnosť pozrieť si v rámci 13 vysielacích blokov 43 vybraných snímok z 15 krajín. Sprievodným podujatím 28. ročníka MFHF bola výstava slovenského karikaturistu Vlada Mešára – Hory a lesy naše slovenské, ktorá bola nainštalovaná v priestoroch popradského nákupného centra MAX.

Po prvý raz v histórii prebiehal formou online projekcií, čo ocenilo veľké množstvo divákov. Naživo sa premietalo iba prvý festivalový deň, a to v Kine Mier Spišskej Novej Vsi. Napriek výnimočnej situácii sa však organizátori tešia, že sa festival mohol uskutočniť a že diváci boli spokojní. „Ľudia mali možnosť vidieť filmy, ktoré by si pozreli na premietacích plátnach tu pod Tatrami, no takto si ich aspoň mohli vychutnať aj diváci z rôznych kútov Slovenska, ktorí by – či už pre pracovné, súkromné alebo iné dôvody – sem pricestovať nemohli. Takže to bola určite výhoda,“ uviedla riaditeľka festivalu Marika Hámor.

O výsledkoch 28. ročníka rozhodovala trojčlenná porota v zložení: Mária Dutková (SK), Jerzy Porębski (PL) a Steve Lichtag (CZ), pričom posledný menovaný pre aktuálnu pandemickú situáciu do Popradu zavítať nemohol, a tak sa do hodnotenia zapojili prostredníctvom internetu. Napriek tomu, že tento ročník bol o čosi smutnejší a chýbala pravá festivalová atmosféra – keďže odpadla značná časť sprievodného programu, populárne besedy a nestretli sa ani partie kamarátov „rovnakej krvnej skupiny“ – Marika ho hodnotí pozitívne a je rada, že nesklamal, naopak mnohých potešil. Tú hneď po záverečných titulkoch poslednej snímky tohto roka čaká nový kolobeh príprav. Nasledujúci 29. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov sa uskutoční 13. až 17. októbra 2021.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.