Správičky vol. 3

Správičky vol. 3

Nives a Romano

Výnimoční ľudia, výnimoční manželia a výnimoční lezci. Nives Meroi a Romano Benet . Majú 12 spoločne dosiahnutých 8-tisícových vrcholov, ale ten najcennejší neleží v horách. Ten vrchol sa volá – boj o Romanov život. Spoločne zvládli Romanovu leukémiu a jeho postupný návrat do hôr. A tvrdia – lezenie nie je len o poznávaní sveta, o vrcholoch, ale aj o poznávaní seba. „Kráčajte pomaly, v tichu a premýšľajte o tom, kto ste, čo chcete a čo je okolo vás. No myslite aj na to, že nie je cieľom dosiahnuť vrchol, ale vrátiť sa v zdraví domov,“  odkázali talianski manželia popradskému publiku. Jeho sympatie si získali okamžite.

Karim z Pakistanu

Hosťom sobotného večera bude výškový horolezec a horský vodca Karim Hayat. Pochádza z Pakistanu, z tejto krajiny popradský festival ešte nikdy hosťa neprivítal. Karim je viac- menej unikátom, Pakistanci síce do vysokých kopcov chodia, ale výškovému lezeniu sa venujú málo. Skôr pracujú ako nosiči, sprievodcovia, vypomáhajú expedíciám. Karim má na svojom konte aj vrchol pakistanskej osemtisícovky Broad Peak. „Rád by som sa dostal aj na K2, veď je to pakistanská hora,“ tvrdí festivalový hosť. Karim sa vlani pokúšal o výstup na Nanga Parbat, expedícia sa predčasne skončila pre teroristický útok v základnom tábore (vtedy tam zahynuli aj dvaja Slováci, Peter Šperka a Anton Dobeš). Možno aj o tejto téme bude Karim rozprávať v debate v sobotu večer o 18-tej hodine.

Pravá ruka poroty

Už roky pracuje vo festivalovom tíme. V zákulisí, takmer neviditeľná, s porotou. Sama si hovorí „festivalová fosília“, ale je takmer rovnakým inventárom MFHF ako ostatní zo štábu. Mária Rečková má na MFHF (od prvých ročníkov s krátkymi pauzami až doteraz) na starosti porotcov. „Som také dievča pre všetko, dohliadam, aby mali porotcovia pripravené všetky filmy, dialógové listiny, ak treba, tlmočím im. Starám sa, aby robota šla bez komplikácií a som možno aj taký styčný dôstojník – medzi nimi navzájom aj medzi organizátormi,“ vysvetľuje svoju pozíciu Marika.  Za tie roky si vypočula dlhé hodiny diskusií a odborných rozborov filmov. Niekedy sa s názorom porotcov v duchu zhodne, niekedy je úplne vedľa. „Ja ale do ich hodnotenia nijako nevstupujem. Len počúvam, tie debaty sú zaujímavé  a občas si uvedomím, že ako bežný divák  si mnohé veci vôbec nevšímam,“ pochvaľuje si prácu s porotou. Hektickejšie býva finále, keď sa majú porotcovia zhodnúť na favoritoch. „Zatiaľ sa porotcovia vždy dokázali dohodnúť na tých najlepších filmoch, nijaké škriepky a zvady si nepamätám. Kuriózny bol iba jeden ročník, keď porota neudelila nijakú Grand prix a porotcovia sa za to cítili veľmi previnilo,“ dodáva pravá ruka poroty. Jediné, čo ju na festivale občas vyvedie z miery – keď musí ísť na pódium a vyjsť zo svojej anonymity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.