Tlačová konferencia

Tlačová konferencia

Rekordný počet prihlásených snímok v jubilejný 30. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov 1347! To je počet filmov, ktoré sa tento rok prihlásili do súťaže v rámci Medzinárodného festivalu horských filmov. Jeho jubilejný 30. ročník už o pár dní štartuje v Poprade, o víťazstvo napokon zabojuje 51 snímok z 15 krajín. „Bol to náročný výber, ide o rekordný počet prihlásených filmov. Z nich však polovica vôbec nebola s horskou tematikou. Do predvýberu napokon selekciou prešlo 105 filmov z 23 krajín sveta. Myslím, že sme vybrali to najkvalitnejšie a diváci tak uvidia 51 naozaj veľmi dobrých filmov, vrátane siedmich slovenských,“ uviedla riaditeľka festivalu Mária Hámor. Prevažná väčšina snímok je o horolezectve, dopĺňajú ich filmové diela o jaskyniarstve, lyžovaní, skialpinizme, skimountaineeringu, kajaku, ako aj filmy o živote v horách.
Od 12. do 16. októbra budú filmy rozdelené do 13 súťažných blokov. Hlavné premietanie bude prebiehať tradične na Mestskom úrade v Poprade. Niektoré filmové bloky sa budú premietať v Kine Tatran v Poprade, v Kine Iskra v Kežmarku a Kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Niektoré snímky uvidia diváci aj v online priestore.
„Tento rok o víťazoch rozhodne čisto ženská porota. Okrem bývalej riaditeľky festivalu Gabriely Rečkovej, sú jej súčasťou Barbara Jendrzejczyk z Poľska a česká fotografka a cestovateľka Martina Grmolenská,“ upozornila Mária Hámor. Porota udeľuje cenu Grand Prix a ďalšie ocenenia, ktoré sú čisto v ich rukách. Vyhlásenie výsledkov filmovej súťaže sa uskutoční v nedeľu o 17. hodine.
Počas tohto okrúhleho ročníka už tretíkrát udelíme spolu s ostatnými členmi Aliancie pre horský film Cenu desaťročia. Riaditelia týchto festivalov vyberú a ocenia jedného z režisérov, ktorý v rokoch 2012 – 2021 vyhral v Poprade Grand Prix.
Okrem samotných snímok sú už tradične súčasťou festivalu besedy so zaujímavými hosťami. Tento rok zavíta pod Tatry až z Nepálu výšková horolezkyňa Maya Sherpa, svoj príbeh odprezentuje aj horolezec a fotograf Igor Koller a najlepší horolezec súčasnosti v Českej republike Marek Mára Holeček.

Slovenské snímky zastúpené v súťaži:

  • Jakub Piga – Úspešná rakúska výprava
  • Adam Lisý – Po červenej domov
  • Viliam Bendík – Sama na ceste
  • Pavol Barabáš – Horský vodca
  • Jaroslav Tešlár – Transylvánske traily
  • Rasťo Hatiar – Štítová stena
  • Patrik Skovajsa – Lofoty: Vysokohorská turistika na morskom kajaku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.