Už sme tu štvrťstoročie

Už sme tu štvrťstoročie

Medzinárodný festival horských filmov v Poprad vstupuje do 25. ročníka. Rovnako dlhú dobu pri ňom stojí aj Mária Hámor, hoci v pozícii riaditeľky pôsobí „len“ 19 rokov.

 

S čím sa spájajú tvoje spomienky na prvý ročník festivalu?

V roku 1993 sme mali cestovnú kanceláriu a na festivale sme spolu s Petrom mali na starosti ubytovanie hostí a program pre nich. Vtedy sa ešte robievali výlety po atraktívnych miestach regiónu. Boli sme niečo ako produkční. Po skončení festivalu som vo februári nastúpila do pracovného pomeru, mala som na starosti ekonomické a účtovné záležitosti. Až v roku 1998, keď za zakladatelia festivalu, manželia Rečkovci, rozhodli ukončiť svoje pôsobenie v Poprade, prebrala som festival ako riaditeľka.

Ktorí hostia ti za tie roky najviac utkveli v pamäti?

Dá sa povedať, že každý bol svojím spôsobom nezabudnuteľný. Určite bolo pre mňa veľkým zážitkom vidieť na prvom ročníku legendárneho Kurta Diembergera, rok na to sira Edmunda Hillaryho. Mali sme šťastie hostiť ho tu ešte pri plnej sile. To boli osobnosti veľmi výrazné, mali sme tu napríklad Erharda Loretana, Maura Bubu Boleho, bratov Pouovcov, Lea Holdinga, Krzystofa Wielickeho, Piotra Pustelnik aj Piotra Morawskeho. Vystriedalo sa tu veľa osobností a mien, ktoré zanechali výraznú stopu v horolezeckom, aj spoločenskom živote.

Ktorý z filmov si za to štvrťstoročie najviac pamätáš?

Určite si pamätám filmy, ktoré získali Grand Prix, ale aj niektoré, ktorým sa ocenenie neušlo. Často sa vraciam k filmu Dhaulághirí expres, ktorý mapoval sólo výstup Tomaža Humara v južnej stene Dhaulághirí. Po filmárskej stránke asi nebol dokonalý, veď väčšinu snímali kamery cez teleobjektív, ale ten príbeh bol taký strhujúci, že sme pri ňom vari ani nedýchali.

Spomínaš si na nejaký „trapas“, čo ti spôsobil zimomriavky?

Neviem, ktorý rok to bol, ale počas piatkového popoludňajšieho premietania nastala tma. Niekomu sa podarilo na ulici, ktorá vedie k mestskému úradu, prekopať hlavný elektrický kábel. Elektrika vypadla úplne všade, ľudia nám zo sály odišli a my sme netušili, či to opravári do večerného premietania stihnú nahodiť. O dve hodiny to sprevádzkovali a my sme už len dúfali, že nám niečo z techniky „neodíde“. Už by som ten stres nechcela zažiť.

A vtipné príbehy?

Veselé bývajú zážitky v dabingovom štúdiu, občas to okorenia brbty… Duško Kubaň, náš hlavný „dabovač“, vždy príde s nejakou hláškou, ktorá sa potom nesie celým festivalom a pomáha odľahčiť občasné napätie. Už si tie jeho výroky asi začnem zapisovať.

Čo sa na festivale za tie roky zmenilo?

Predovšetkým technika. Kedysi sme dávali prepisovať filmy z betakamov na VHS do Bratislavy, dnes je už všetko full HD technika. V začiatkoch sme filmy púšťali s originálnym zvukom a tlmočníčka priamo prekladala do slúchadiel. Pamätám si napríklad pani Dulovú zo Žiliny, ktorá tlmočila z francúzštiny do angličtiny a slovenčiny. Naraz. Alebo sme nervózne podupkávali, či tlmočník stihne prísť načas, keď stál niekde na diaľnici v zápche. Tie tlmočnícke staničky sme rozdávali všetkým divákom, večne niekomu niečo zlyhávalo, bola to naša nočná mora. Tiež sme sa trochu rozrástli, kedysi sa premietalo len tu, dnes sme v Poprade v dvoch kinách, v Kežmarku, aj v Spišskej Novej Vsi. Kedysi aj školáci chodievali na dopoludňajšie reprízy, teraz pre nich robíme samostatný zostrih zo súťažných filmov.

Boli časy, že mal festival na mále?

Asi dva roky po tom, ako som festival prebrala, výrazne opadol záujem sponzorov. Príprava každého ročníka bola doslova boľavá, príjem zo vstupného nepokryl ani náklady na techniku. Snažili sme sa, aby to diváci nepocítili, ale mohli sme vyskakovať len do takej výšky, koľko peňazí sa nám podarilo pozháňať.

Keby si mala neobmedzené množstvo peňazí, čo by si vymyslela?

Možno by som uvažovala o systéme, ako majú napríklad v kanadskom Banffe, že najlepší filmári získajú finančné ohodnotenie. Verím, že by to filmárom nielen pomohlo, ale ich aj viac motivovalo.

 (kim)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.