Zo zákulisia leteckej záchrany

Zo zákulisia leteckej záchrany

O natáčaní filmu Na život a na smrť sme sa zhovárali s talentovanou režisérkou Annou Žembovou. Film, ktorý vznikol vďaka spolupráci VŠMU v Bratislave a Ministerstva vnútra SR, prináša detailnejší pohľad na leteckú záchrannú službu v horách, ktorá bola založená pred 45 rokmi.

 

Ako prezradila autorka snímky, samotný nápad na tému sa zrodil v treťom ročníku jej štúdia na VŠMU, keď v rámci dokumentárnej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU „za úlohu“ vytvorila práve tento publicistický film. Anna sa netají tým, že má k horám blízko, keďže pochádza spod Žiarskej doliny a už ako malá vždy rada pozorovala, keď ponad ňu prelietal červeno-biely vrtuľník: „Bol to vždy akýsi pocit napätia, že sa stalo na horách nešťastie, ale aj nádeje, že sa ešte dá pomôcť. Keď prišla ponuka nahliadnuť do kuchyne záchrannej služby, nedalo sa odmietnuť. V tej dobe som ešte netušila, aký je rozdiel medzi letkou MV SR a jej vrtuľníkovej záchrany a akú úlohu zohrávajú červeno-biele vrtuľníky.“ 

Iniciátorom celého projektu je bývalý pilot vrtuľníkov Tibor Nosian, ktorý filmom sprevádza, ale rovnako bol pre mladú režisérku aj hlavným informátorom a nevyčerpateľnou studnicou kontaktov a príbehov pri tvorení kostry filmu. „Film sme točili dokopy 12 dní, čo sa možno zdá málo, možno veľa, ale boli to natáčania od rána do tmy a predchádzalo im množstvo rozhovorov. Všetko okrem jedného dňa natáčania v Bratislave sa točilo v Tatrách. V Bratislave sa točilo na Letisku M. R. Štefánika, kde kvôli nášmu natáčaniu vypratali a umyli vrtuľník, ktorý sa nachádzal na vrakovisku. Bolo úsmevné pozorovať starých letcov v ich rutine, ako aj po x rokoch nezabudli na svoje pozície či presné inštrukcie palubného technika,“ priblížila autorka.

Keďže vrtuľníková záchrana oslavuje tento rok spomínané 45. výročie, dokument sa zameral hlavne na jej počiatky a vznik a iba okrajom spomenul dnešné fungovanie, nakoľko aj momentálne záchranu primárne zabezpečuje súkromná firma ATE. Príbeh letcov a samotnej záchrany ukazuje len vysokohorské prostredie – preň to vzniklo. A hlavne tam vznikol aj nápad, chuť a odhodlanie zachraňovať ľudské životy – v ťažkom horskom teréne, ktorý je vraj náročnejší ako ten alpský. Anka zaspomínala aj na najkrajšie zážitky z nakrúcania – pre ňu to bol okamih, keď mala spolu s kolegami možnosť snímať z jedného vrtuľníka MV SR druhý vrtuľník MV SR pri prelete ponad zasnežené Tatry, kde vlastne dva vrtuľníky (Bell a Mi-17) leteli skupinu, čo nebýva často, ak vôbec.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.