28. ročník v znamení noviniek a zmien

28. ročník v znamení noviniek a zmien

Aj napriek nariadeniam, ktoré neprajú kultúrnym podujatiam, sa organizátorom Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade podarilo zachovať kontinuitu obľúbeného filmového sviatku pod Tatrami. Unikátne zábery z odľahlých kútov sveta,
z výšin i z podzemia, budeme od 14. do 18.10. po prvý raz sledovať len v online forme –
z pohodlia domova. O nevšedných prípravách 28. ročníka sme sa porozprávali s riaditeľkou festivalu Máriou Hámor.

Naše životy od marca ovplyvňuje pandémia, ktorá dala okrem iného stopku kultúre. Ako situácia s ochorením Covid-19 zasiahla prípravy festivalu?

V marci bolo zrušených množstvo expedícií, uzatvorili sa hranice, prestalo sa cestovať. Mali sme obavy, že sa ani netočí – nebudeme mať žiadne nové filmy na tohtoročný festival. Napokon sme ale ostali prekvapení – prihlásilo sa množstvo kvalitných filmov s rôznymi témami. Príprava tohto ročníka bola veľkou skúškou aj pre nás. Nariadenia sa rýchlo menili a festival sme museli pripraviť tak, aby sme dodržali všetky z nariadení – aby bol bezpečný pre všetkých návštevníkov a aby sme priniesli divákom kvalitný filmový zážitok.

Vlani sa vám do súťaže prihlásilo 110 filmov. Koľko ich bolo tento rok?

Do festivalovej súťaže sa prihlásilo 98 filmov. Do finále postúpilo 45 snímok z 15 krajín sveta. Sú z rôznych oblastí – horolezectvo, skialpinizmus, jaskyniarstvo, highline a život v prírode. Tieto filmy budú môcť diváci sledovať v jednotlivých blokoch online.

Môžeme sa tešiť aj na filmy slovenskej produkcie?

Tento rok máme až 7 slovenských filmov. Pavol Barabáš prispel dvoma novými filmami – Everest, najťažšia cesta a Salto je kráľ (o zlaňovaní najvyšších vodopádov sveta). Rasťo Hatiar natočil Nechcený autoportrét (lavína v Mlynárovom žľabe pripraví o život jedného z dvojice skialpinistov) a 25-minútový film Na hrane (o prejdení hrany Žabieho koňa na bicykli v podaní majstra sveta v triale), Adam Lisý – Cesta na vrchol (portrét jedného z najlepších slovenských ultrabežcov) a Viliam Bendík so snímkou Nájdem odvahu – o živote a prebehnutí Cesty hrdinov SNP.

Filmy sa mali premietať na veľkých plátnach v 3 mestách, v 5 sálach. Napokon sa však uskutoční len online prenos?

Po prvej náhlej zmene opatrení sa nám za jeden deň podarilo pripraviť online projekcie, čím nám pribudlo ďalšie kino – u divákov doma. Filmári boli ústretoví a poskytli nám filmy aj pre takéto vysielanie, ktoré dostane festival k divákom, ktorí nemôžu prísť do kín. Avšak filmová projekcia na veľkých plátnach sa nedá nahradiť online premietaním, je to úplne iný zážitok, ľudia sa stretnú.

Ako takéto premietanie funguje?

Po zakúpení online lístka na festivalovej stránke www.mfhf.sk dostane divák obratom vygenerovaný jedinečný kód. Po jeho zadaní môže pozerať filmy z pohodlia domova. Online program bude zhustený o filmy z predchádzajúcich blokov daného dňa, ktoré si môže stopnúť a pozerať až do polnoci.

Víťazné filmy vyberá trojčlenná medzinárodná porota. Kto sedí tento rok na porotcovských stoličkách?

Úlohy porotcov sa tento rok zmocnili: Mária Dutková zo Slovenska – riaditeľka trenčianskeho festivalu HoryZonty, český dokumentarista, ochranár prírody Steve Lichtag a Jerzy Porębski – poľský filmár a publicista. Oni rozhodnú, kto získa hlavnú cenu Grand prix, cenu poroty a ďalšie špeciálne ocenenia či čestné uznanie.

Kvôli opatreniam vlády ste museli zrušiť aj všetky sprievodné podujatia?

Žiaľ, museli sme zrušiť besedy, nakoľko naši hlavní hostia Babsi Zangerl a Jacopo Larcher sú z Rakúska. Ešte minulý týždeň sme mohli premietať v kinách pre maximálne 50 ľudí. Slovenskí hostia mohli prísť, avšak kvôli obmedzenej kapacite divákov v sále sme sa rozhodli tento ročník postaviť na filmových projekciách. Zrušili sme aj lezeckú súťaž – Slovenský pohár v boulderingu, ktorý sa konal každoročne na námestí, nebude ani plánovaná výstava fotografií Milana Kapustu v priestoroch popradského mestského úradu. Veríme však, že filmy si pozrú aj diváci, ktorí by ináč na festival neprišli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.