3 000 stôp nad zemou… bez istenia

3 000 stôp nad zemou… bez istenia

34-ročný americký lezec Alex Honnold celému svetu ukázal, čoho je človek schopný, ak na sebe tvrdo pracuje. Dokument približujúci jeho životný príbeh a historicky prvý sólo prelez legendárnej steny oslovil širokú verejnosť na celom svete, a tak sa stal prvým dokumentárnym filmom z lezeckého prostredia oceneným zlatou soškou Oscara.

100-minútový dokumentárny film Free Solo zachytáva príbeh špičkového lezca – spočiatku nesmelého chlapca odhodlaného uskutočniť svoj životný výstup – prelez cesty Freerider na 914 metrov vysoký El Capitan v Yosemitoch. Prvý prelez cesty sa podaril bratom Huberovcom pred 21 rokmi, no Alex si zvolil výstup sólo – bez lana a bez istenia, pri ktorom získal pocit absolútnej slobody. Film je inšpirujúcim portrétom lezca, ktorý sa nebál využiť svoj mentálny a fyzický potenciál, aby uskutočnil jeden z najväčších športových počinov. Hoci vedel, že najmenšia chyba mohla znamenať okamžitý koniec…

Výstup sa Alexovi podaril v roku 2017, čím sa stal prvým človekom, ktorý sa dostal na vrchol El Capitana bez použitia bezpečnostného vybavenia. O rok neskôr spoločne s Tommym Caldwellom vytvorili rýchlostný rekord na ceste The Nose. Nesúťažný festivalový film Free Solo odštartuje premietanie v Kine Tatran dnes o 17.00 hodine.

(k8)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.