3-2-1-začíname!

3-2-1-začíname!

Dnešným dňom odštartoval 27. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov (MFHF). Do nedele nás čaká nabitý filmový program na štyroch miestach. Organizátori vybrali 46 filmov a jeden nesúťažný, no tešiť sa môžete aj na výstavy fotografií, lezecké preteky, besedy so vzácnymi hosťami a stretnutia s priateľmi – milovníkmi filmov a hôr. Viac prezradila riaditeľka festivalu Mária Hámor.

Festivalová ponuka je každý rok jedinečná. Na čo sa môžeme tešiť najbližšie dni?

Zo 110 filmov, ktoré nám prišli do súťaže, sme vybrali 46 zo 16 krajín sveta, z toho 7 slovenských. Už tradične sa pod Tatrami predstaví stálica Pavol Barabáš s novinkou Svetozár Stračina, ďalej Jaroslav Matoušek s filmom V objatí obra, Milan Ohurniak – Zo života horského meteorológa, Pavol Kráľ – Otužilci tatranských plies, Adam Lisý – Volanie diaľok, Jakub Piga – Rila & Pirin a Viliam Bendík s filmom Značkár Štefánik trail 140. Čakajú nás 4 reprízy a dopoludňajšie premietania pre školy. Novinkou je premietanie nesúťažného filmu – prvého oscarového dokumentárneho filmu z lezeckého prostredia – Free Solo o voľnom preleze Alexa Honnolda na El Capitan. Tento film sa bude premietať na MsÚ v nedeľu o 12.00 hodine a v kine Tatran vo štvrtok o 17.00.

Aký je plánovaný premietací čas?

Najkratší súťažný film Chasing Monster (Prenasledovať živly) má dĺžku 4 minúty 40 sekúnd, najdlhší – nesúťažný film Free Solo trvá hodinu štyridsať. Divákov čaká celkovo 19 hodín a 10 minút premietacieho času súťažných filmov.

Kto rozhodne o víťaznom filme?

Filmy bude posudzovať trojčlenná medzinárodná porota v zložení Piotr Pustelnik z Poľska, Boris Hlaváček z Čiech a Anton Pacek zo Slovenska. Porotcov – horolezcov, filmárov, spisovateľov, môžete poznať aj z predchádzajúcich ročníkov festivalu. Himalajista Piotr je zároveň aj tohtoročným hosťom festivalu. Boris – spisovateľ a horolezec, bol v porote aj vlani a Anton – trojnásobný majster Slovenska v športovom lezení na obtiažnosť, je novým predsedom SHS JAMES. Okrem porotcov budú hlasovať aj diváci. Všetci, ktorí sa zapoja do diváckej ankety, budú zaradení do žrebovania o hodnotné ceny.

Kto bude hlavným hosťom festivalu?

Čestnými hosťami budú svetoznámi horolezci Ines Paper a Luka Lindič. Ines je úžasná nemecká horolezkyňa, ktorá má za sebou spolu so svojím partnerom – slovinským horolezcom, množstvo ťažkých výstupov v skale a ľade. V piatok spoločne porozprávajú o tom, ako žijú svoje sny mimo civilizácie, objavujú nové cesty po celom svete. Ďalšiu prednášku bude mať v sobotu náš tohtoročný porotca Piotr Pustelnik. Po ukončení výstupu na všetkých 14 osemtisícoviek sa rozhodol, že na himalajskom dôchodku bude ako polárnik ťahať sane. Jeho zážitky vás prevedú ľadovou krajinou Grónska, Islandu, Špicbergov. Posledným festivalovým hosťom bude Michal Sabovčík, ktorý sa na jar zúčastnil expedície v Grónsku, kde sa snažil vyliezť novú cestu a zopakovať viaceré prelezy.

Okrem filmov ste pripravili aj sprievodné podujatia?

Na námestí sv. Egídia sa bude v sobotu konať lezecká súťaž Festival Cup, ktorý je súčasťou Slovenského pohára v boulderingu. Uskutoční sa na provizórnej stene v priestoroch pod Crazy, napínavé finálové súboje začnú o 15.00 hodine. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční pred besedou s Piotrom Pustelnikom. Pre návštevníkov sme pripravili aj dve výstavy. Vo foyeri MsÚ Poprad bude počas festivalu fotovýstava Matúša Matavu Svetelné záznamy v krajine a zábery z cyklu fotografických panorám. Vo Forume bude až do 21. októbra výstava Popradčana Vladimíra Šifru.

(k8)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.