30 DNÍ HRDINOM

30 DNÍ HRDINOM

Cesta hrdinov SNP, najdlhšia turistická trasa na Slovensku, siaha od Duklianskeho priesmyku po Devín. Má viac ako 760 km a so stúpaním prevyšujúcim 31 000 metrov je snom mnohých turistov. Jedným z nich je Matúš Lašan, ktorý vám predstaví v prvom bloku dnešného dňa dokumentárny film plný dobrodružstva, zážitkov, ale aj bolesti a driny na tejto ceste.

 

Matúš sa od roku 2014 venuje krajinkárskej fotografii, od ktorej neskôr prešiel k tvorbe časozberných videí, ktoré prezentoval na viacerých festivaloch a v médiách. Bavilo ho najmä dobrodružstvo okolo tvorby, a tak sa rozhodol prejsť najdlhšiu turistickú trasu. „SNP-čka patrí pre mňa ako turistu medzi to najnáročnejšie, čo sa dá u nás podniknúť. Všetko do seba zapadlo v roku 2016, keď sa ku mne pridal Pavol Láštic a Maja Prokipčáková. Bez fotoaparátu by to pre mňa určite nebolo ono. Bola by škoda priniesť z takejto trasy len fotografie alebo časozbery, a tak som sa rozhodol, že skúsim dať dokopy svoj prvý dokument. Film je o našom prechode cesty, o starostiach a radostiach, vrtochoch počasia. Bola to 30-dňová skúsenosť, na ktorú človek tak ľahko nezabudne a možno aj preto sa s Palim Lášticom vydávame v novembri na Nový Zéland, kde chcem absolvovať Te Araroa trail, ktorý predstavuje 3 000 km dlhý prechod oboch hlavných ostrovov.“

 Vyžaduje si prejdenie špeciálnu prípravu?

„Šiel som do toho bez prípravy. Úprimne, bolo to ťažké ako sviňa. Po prvom dni som myslel, že nedôjdem ani po Košice, Devín bol úplné sci-fi. Nakoniec ma však prežívanie zo dňa na deň a posúvanie vlastných limitov na tom celom bavilo najviac. Príroda a zážitky boli bonusom, ktoré som si vážil o to viac, že som si pre ne musel siahnuť poriadne hlboko,“ povedal Matúš, podľa ktorého dokáže cestu pri správnom tempe prejsť každý.

(k8)

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.