Adam Lisý: Rád ukazujem veci také, aké naozaj sú

Adam Lisý: Rád ukazujem veci také, aké naozaj sú

V marci tohto roku si z Bratislavy odniesol Cenu pre začínajúceho filmára za autentické výpovede a bezprostrednosť v jeho dokumentárnom filme Slovensko na šnúrkach. Ako sám priznal, s takýmto úspechom ani trošku nepočítal a pri premietaní filmu bol taký nervózny, že si ohrýzol nechty na všetkých prstoch.  

Kedy a ako ste sa dostali k filmovaniu?

Prvé videá som robil už asi pred desiatimi rokmi, keď sme jazdili na skateboarde a snouborde. K vážnejšiemu filmovaniu som sa dostal asi pred piatimi rokmi.

Ako ste sa zoznámili s Ľubošom Kravcom?

Úplnou náhodou. Počas debatovania s kamarátmi na jednom festivale sme sa zhodli na tom, že by bolo zaujímavé spraviť film z leteckého prostredia. Keď som v ten večer prišiel domov, na internete som hľadal nejaké námety a natrafil som na stránku Ľubošovho projektu. Napísal som mu a bolo.

S akými ťažkosťami ste sa museli počas natáčania popasovať?

Tak tých bolo naozaj hneď niekoľko. Najväčším problémom bolo, ako Ľuboša nejakým spôsobom prenasledovať. Zo začiatku šiel pešo – čiže strašne pomaly. No a potom pre zmenu prišiel ku kopcu, odletel, a aj napriek tomu, že som jeho pohyb videl na GPS, nemal som najmenšie tušenie, kde a kedy pristane.

Aké kvality by mal spĺňať film, aby zožal u diváka taký úspech ako Slovensko na šnúrkach?

Tak to sa tiež pýtam. Divák je naozaj náročný, ale najlepšie asi funguje, keď má film silný príbeh a charizmatického hrdinu. Ja sa snažím nájsť príbeh aj v bežných veciach a rád ukazujem veci také, aké naozaj sú.

Venujete sa alebo ste niekedy skúšali paragliding?

Tak toto je tiež celkom sranda. Pochádzam z leteckej rodiny – môj otec aj brat sú aktívnymi letcami, len mňa to nejakým spôsobom obišlo. No pravdupovediac, jeden let na paraglide mám za sebou, ale to je zo sólo letov všetko. Dúfam ale, že sa konečne dostanem k tandemovému letu, ktorý mám u Ľuboša sľúbený.

Tento projekt zabral Adamovi od natáčania cez strih, réžiu a hudbu (čo robil úplne sám) asi dva mesiace. Ako vznikol nápad preletieť Slovensko od najzápadnejšieho bodu k jeho najvýchodnejšiemu, vysvetlí Ľuboš vo filme. Slovensko na šnúrkach si môžete pozrieť dnes v prvom súťažnom bloku o 18:00.

Katarína Rosinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.