Preskočiť na obsah
mfhf, topografia, background

ANDRZEJ BARGIEL

Pochádza z vojvodstva na juhu Poľska a už v mladosti sa u neho prejavoval lyžiarsky a skialpinistický talent. Keď sa neskôr presťahoval do Zakopaného, pribudli mu možnosti toto nadanie rozvíjať. Ukázalo sa tiež, že má predispozície na vytrvalostné športy. Stal sa trojnásobným majstrom Poľska v horskom lyžovaní, v celkovej klasifikácii Svetového pohára v kategórii Espoir obsadil tretie miesto a je tiež  držiteľom svetového rekordu v behu na Elbrus.

Od roku 2013 sa venuje projektu HIC SUNT LEONES. Jeho cieľom sú výstupy a zlyžovanie najvyšších vrchov Zeme bez použitia umelého kyslíka. V roku 2013 ako prvý Poliak zlyžoval z centrálneho vrcholu osemtisícovej Šiša Pangmy, o rok neskôr vytvoril rekord v najrýchlejšom výstupe na vrchol Manaslu (14 h 5 min.), odkiaľ zlyžoval do základného tábora. Dohromady mu to trvalo 21 hodín a 14 minút a zároveň bol len druhým človekom v histórii, ktorému sa podarilo zlyžovať z vrcholu do základného tábora.

V rámci expedície BROAD PEAK SKI CHALLENGE 2015 sa mu podaril prvý zjazd na lyžiach z 8 047 metrov vysokého Broad Peaku. V roku 2016 získal titul Snežný leopard, keď o 12 dní zlepšil dovtedy platný svetový rekord vo výstupe a následnom zlyžovaní všetkých piatich sedemtisícoviek, nachádzajúcich sa na území bývalého Sovietskeho zväzu.

Jeho doposiaľ najúspešnejším projektom je K2 SKI CHALLENGE 2018. Ako prvému človeku na svete sa mu podarilo bez kyslíka vystúpiť na vrchol a následne zlyžovať z tejto vysokej a technicky mimoriadne náročnej hory. V roku 2019 sa o niečo podobné pokúsil aj na Mount Evereste. Nad výstupovou trasou však visel 50 metrov vysoký serak, kvôli bezpečnosti Andrzej výstup ukončil. V máji 2021 sa mu v rámci expedície KARAKORAM SKI EXPEDITION podarilo zlyžovať z vrcholov dvoch pakistanských šesťtisícoviek – Laila Peak a Yawash Sar II. Po druhom neúspešnom pokuse o výstup a zjazd na lyžiach z vrcholu Everestu bez použitia umelého kyslíka v roku 2022 sa v lete tohto roku opäť vrátil do Karakoramu. Tentoraz bola jeho výprava úspešná a Andrzejovi sa podarilo zlyžovať z dvoch osemtisícových vrcholov – Gašerbrum I a Gašerbrum II. Stal sa tak prvým človekom na svete, ktorý má na svojom konte úplné zjazdy všetkých štyroch  karakoramských osemtisícoviek – Broad Peak, K2, Gašerbrum I i Gašerbrum II.

He comes from the village of Łętownia in the south of Poland. He showed his skiing and ski mountaineering talent at a young age and moved to Zakopane to further develop it. It also turned out that he has a predisposition for endurance sports. He became a three-time champion of Poland in mountain skiing, he took third place in the overall classification of the World Cup in the Espoir category, and he also holds the world record for running up Mt. Elbrus (5,642 m).

Since 2013, he has been working on the HIC SUNT LEONES project, the goal of which is the ascents and skiing of the highest peaks on Earth without supplemental oxygen. In 2013, he was the first Pole to ski from the central peak of the 8,000 m Shisha Pangma, and a year after, he set a record for the fastest ascent to the top of Manaslu (14h: 5min.), from where he skied to the base camp. He is the second person in history to ski from the top of Manaslu to the base camp, achieving this feat in only 21 hours and 14 minutes.

In 2015, Andrzej managed to ski down the 8,047-meter-high Broad Peak for the first time. In 2016, he won the title of Snow Leopard when he improved by 12 days the previously valid world record for the ascent and subsequent skiing of all five 7,000-meter peaks in the territory of the former Soviet Union. He achieved extraordinary success in 2018 when he became the first person in the world to climb to the top of K2 without supplemental oxygen and then ski down this extremely challenging mountain.

In 2019, he made an attempt on Mt. Everest, but dangerous conditions in the Khumbu Icefall caused him to abandon his ascent. However, in May 2021, he successfully skied down from two 6,000-meter peaks in Pakistan – Laila Peak and Yawash Sar II. Last summer, he returned to the Karakoram and accomplished the feat of skiing down from both Gasherbrum I and Gasherbrum II, making him the first person to achieve this feat on all four Karakoram peaks over 8,000 metres – Broad Peak, K2, Gasherbrum I, and Gasherbrum II.