Výstava fotografií MAX

Výstava fotografií MAX

Pozývame Vás na výstavu Petra Hámora Okamihy

Peter Hámor – slovenský horolezec, „výškar“, ktorý má na svojom konte veľa náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Doteraz stál na vrcholoch dvanástich osemtisícoviek a na najnebezpečnejšiu z nich (Annapurna) sa mu podarilo vystúpiť ako prvému horolezcovi v histórii z oboch strán. Popradčan Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý okrem himalájskych a karakoramských osemtisícoviek vystúpil aj na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Je autorom knihy Koruna Zeme.

Autor o výstave

Obdiv, pokora, rešpekt a láska k horám je to, o čo by som sa chcel s vami prostredníctvom týchto fotografií podeliť. Nádherný, aj keď často nebezpečný a boľavý život v iných dimenziách – také je výškové horolezectvo. Zelený pokoj a pohodlie teplých himalájskych údolí, šedá nehostinnosť skalnatých morén, ľadový labyrint a chaos zlomísk nespočetných ľadovcov, ale aj magický bielo-modrý svet závratných hrebeňov a obrovských stien. Chvíle absolútnej harmónie, často hraničiacej so smrteľne nebezpečným pocitom nesmrteľnosti…
Vlastne to ani nie je výstava horských fotografií v pravom zmysle slova, pretože v momente ich vzniku mi vôbec nešlo o umelecké stvárnenie objektu, či technickú dokonalosť. Chcel som iba zvečniť čaro týchto okamihov, aby som sa k nim mohol vracať vždy, keď sa mi tu dolu zacnie po voľnosti a slobode.
www.peterhamor.com

 

Pozývame Vás na výstavu Luciana Očkovského Neznáme Grónsko

Lucian Očkovský – advokát, cestovateľ, skialpinista, kynológ a mašer,  publicista a spisovateľ, laický antropológ. V mladosti sa venoval skialpinizmu, zlyžoval kaukazské vrchy Kazbeg,  Panguriany, pamírsky Pik Četyroch, Pik Pjotrovskogo, na Kamčatke sopky Avačinska a Korjatska, na Slovensku spravil prechod Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Malej Fatry. Neskôr sa venoval dog trekingu, kajakovaniu a mašingu s vlastnými grónskymi psami. Posledné aktivity venoval Grónsku, na východnom pobreží prešiel oblasť Ammassalik a Ittoqqortoormiit. V tejto arktickej krajine sa zaujímal o súčasnú loveckú kultúru Grónčanov a porovnával, čo sa zachovalo z tradičnej inuitskej loveckej kultúry. S týmto cieľom sa  v rokoch 1998, 1999, 2001 a 2002 zúčastnil s Grónčanmi  a so psím záprahom na ich lovoch na tulene a ľadové medvede. V lete v roku 2000 bol účastníkov lovu veľrýb narvalov a v roku 2004 podnikol osamelú kajakársku plavbu. O svojich cestách a Grónsku prednáša, publikuje v časopisoch a vystavuje fotografie. Je autorom dvoch kníh (V krajine vetrov, v krajine tieňov a V krajine ľudí – grónsky zápisník), ktoré obsahujú zážitky z ciest, fakty a antropologické štúdie o tradičnej inuitskej kultúre.
www.lucianockovsky.sk