Čiernobiele hory

Čiernobiele hory

Výstava s názvom Monochrome Mountains vám prostredníctvom objektívu fotoaparátu tohtoročného porotcu Martina Žilku a jeho čiernobielych snímok priblíži krásy horských oblastí rôznych kútov sveta.

Rodák z Martina momentálne žije s manželkou a troma deťmi pri Senci. Detstvo, ktoré prežil v obklopení prírody a fatranských hôr, v ňom vzbudilo záujem o prírodu a šport, najmä o turistiku, splavovanie na divokej vode a lezenie. Ako vášnivý cestovateľ sa už štvrťstoročie venuje fotografovaniu. „Od roku 2001 fotografovaním živím seba i rodinu. Zlom nastal po návrate z raftingovej Expedície Omo, z ktorej Paľo Barabáš urobil krásny film s názvom OMO – Cesta do praveku, ktorý bodoval aj na festivale v Poprade,“ priblížil svoje profi začiatky Martin, ktorý počas spomínanej expedície v obklopení etiópskej prírody pochopil, že radosť zo života dosiahne človek nezabudnuteľnými zážitkami a harmóniou s okolím. Uvedomil si, že život má prežiť zmysluplne a robiť to, čo ho baví. A tak sa začal fotografovaniu venovať profesionálne. „Fotím najmä farebne, no pri čiernobielom videní sveta vnímam základnú esenciu fotografie – svetlo –  a ním vykreslené emócie a nálady. Na výstavu Monochrome Mountrains som vybral pestré čiernobiele fotografie s horskou tematikou rôzneho zamerania. Pochádzajú najmä z posledných ciest zo Slovenska, Škótska, Madagaskaru, Islandu, Talianska, Madeiry a Poľska.“

Hoci som prešiel takmer 80 krajín, byť vo Vysokých Tatrách je pre mňa sviatok. Keďže ten sviatok doprajem aj mojej rodine, pešie destinácie sa s malými turistami redukujú na horské chaty a plesá, no napriek tomu z toho mávame veľké spoločné zážitky. Naposledy sme boli v plnej päťčlennej zostave pri Veľkom Hincovom plese a na Chate pri Zelenom plese. Výnimočne si doprajem aj lezenie s mojím obľúbeným horským vodcom, naposledy vo Velickej doline a na Ostrom štíte. Dotyk s vertikálnou tatranskou žulou je pre mňa mocný zážitok,“ dodal autor výstavy, ktorý sa pred pár dňami vrátil z Gruzínska, pestrej a fotograficky inšpiratívnej krajiny kaukazských štítov, stepí a Čierneho mora. Výstavu čiernobielych hôr si môžete pozrieť počas festivalu vo vestibule Mestského úradu Poprad.    

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.