Dôchodok himalájistu môže byť vzrušujúci

Dôchodok himalájistu môže byť vzrušujúci

Piotr Pustelnik prial pozvanie do Popradu ako priateľ a spolulezec Petra Hámora, ale aj ako porotca a festivalový hosť. Spomínal, ako pred 9 rokmi spoločne s Petrom vyšli na Annapurnu, aké radosti a trápenia zažíval počas 20 rokov aktívneho lezenia a ako si užíva dôchodok, ktorý má od nudného a pokojného naozaj ďaleko.

Porozprával o svojej novej záľube – ťahaní saní po ľadovej krajine, putovaní stovky kilometrov s ťažkým nákladom v nekonečnej hmle, zime, vetre o sile víchrice, o výstupoch na najvyššie body ľadových plání, o tom, čo ho tieto výpravy naučili. Divákom priblížil krajiny, kde žije viac medveďov ako ľudí a kde aj počas noci svetlo nezhasína. 

Na vysoké hory však nezanevrel. Minulý rok sa pokúšal vystúpiť na peruánsky Huascarán, no asi 100 metrov pod vrcholom sa musel otočiť. Zastavili ho odtopené snehové bloky, ktoré zatarasili cestu a znemožnili výstup. Komplikácie na Piotrových posledných cestách mali spoločného menovateľa: globálne otepľovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.