Dokumentárna fotografia Vlada Šifru

Dokumentárna fotografia Vlada Šifru

Festival každoročne ponúka návštevníkom okrem bohatého portfólia filmov aj sprievodné podujatia. Už tradične program dopĺňajú dve fotovýstavy. Jednu z nich môžete zahliadnuť v priestoroch popradského OC Forum – predstavuje výber tých najzaujímavejších záberov z posledného obdobia amatérskeho fotografa a filmára Vladimíra Šifru.

 

Jeho tvorba je zameraná na fotografiu krajiny, človekom nepoznačenú prírodu, horské prostredie či nočné zábery a fotky, ktoré zaznamenávajú dedinský život. „Výber fotiek na výstavu som robil intuitívne z množstva fotografií Slovenska, ktoré sa mi podarilo za posledných päť, šesť rokov odfotografovať. Krajinárska fotografia je to, čomu sa venujem od začiatku, mám k nej zo všetkých žánrov najbližšie. Možno aj preto, že som vyrastal na dedine, do naozajstného, ťažbou nezničeného lesa, najstaršej rezervácie v Slovenskom raji, som to mal tridsať minút chôdze,“ prezradil Vlado.

Dokumentárna fotografia ho priťahuje najmä pre možnosť zachytenia pominuteľného okamihu. Podľa jeho slov je každý deň iný a s tým sa mení aj samotná krajina: „Mohol by som sa vrátiť každý týždeň na to isté miesto, no podmienky na fotenie by neboli nikdy rovnaké.“ Okrem klasických záberov sa venuje aj časozbernému snímaniu – tzv. timelapse. Za sebou má tiež spoluprácu s takými tvorcami, ako sú napríklad Tomáš Hulík či Pavol Barabáš. Vlado fotoaparátom zachytáva najmä krásu Tatier, Slovenského raja, Spiša či Kráľovej hole, no neopomína ani ďalšie očarujúce kúty Slovenska: „Kráľová hoľa, pod ktorou som vyrástol, ma naučila, aké vedia byť hory drsné a krásne zároveň.“

Fotografovaniu sa venuje od svojich šestnástich rokov a aj keď nie je jeho živobytím, nespí na vavrínoch a stále sa snaží zlepšovať. „Dobrá fotka je pre mňa tá, ktorá rozpráva svoj príbeh, bez zbytočného vysvetľovania situácie a tiež si zaslúži vytlačiť vo veľkom formáte na papier.“ Skalní fanúšikovia MFHF si Vladove zábery možno vybavujú – prvýkrát sa v rámci festivalu predstavil pred štyrmi rokmi, vtedy to boli čiernobiele fotky.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.