Dvaja chlapi a sedem panien

Dvaja chlapi a sedem panien

Keď sa na expedíciu vybrali tohtoroční festivaloví hostia horolezec Michal Sabovčík a paraglajdista Juraj Koreň, bolo zrejmé, že sa chystá niečo výnimočné. Ich dlhodobým plánom je projekt  Seven Virgin Summits, teda zdolanie siedmych panenských vrchov na siedmych svetadieloch a ich následný zlet dolu pomocou padákov. Takouto technikou sa to nepodarilo ešte nikomu na svete!

Juraj Koreň, rodák zo Starej Ľubovne, vytvoril niekoľko rekordných preletov doma aj v zahraničí. Michal Sabovčík zo Spišskej Novej Vsi spolu s Petrom Hámorom zdolal minulý rok svoju prvú osemtisícovku – Dhaulágirí, kde Peťo uzavrel svoju „korunu Himalájí“. Niekoľko rokov sa vzájomne zdokonaľovali v lezení a lietaní. „Nauč ma liezť, ja ťa naučím lietať!“ znel Jurajov návrh, a tak spoločne absolvovali množstvo lezeckých túr doma a v zahraničí, pri ktorých na zostup použili padáky.

Slovo dalo slovo a deň po Vianociach sa vybrali na jedinečnú expedíciu. Z mestečka Ushuaia v Ohňovej Zemi vyplávali plachetnicou cez Drakov prieliv oddeľujúci Južnú Ameriku od Antarktického polostrova Južné Shetlandy. Plavba cez najširší, viac ako 1 100 kilometrov široký a zároveň najhlbší, až 5 248 metrov hlboký prieliv im trvala šesť dní. Plavba cez prieliv charakteristický chladným počasím, silným oceánskym prúdom, častými búrkami, nebezpečnými plávajúcimi ľadovcami a s množstvom tučniakov, tuleňov a veľrýb bola pre nich obrovským zážitkom. Počas trinástich dní na najmrazivejšom kontinente sveta uskutočnili niekoľko aklimatizačných výstupov, až napokon zdolali aj panenskú horu Wild Spur. Prvovýstup na 1 057 metrov vysokú Wild Spur (Divokú horu) im od hladiny mora trval sedem hodín. Zostup dole za pomoci padákov len sedem minút! Chalani ako prví na svete zdolali nepokorený kopec neďaleko južného polárneho kruhu a zleteli z neho pomocou padáka.

Ich ďalšie plány v rámci projektu Seven Virgin Summits smerujú do Patagónie, Grónska a Himalájí. Ako uviedli, nejde im o zdolávanie najvyšších vrcholov planéty. Ich túžbou je objavovať a zažívať nové dobrodružstvá v divokých a opustených krajoch, ako napríklad v Antarktíde.

O zážitkoch z prvej časti expedície porozprával vo štvrtok večer v Kine Mier v jeho rodnej Spišskej Novej Vsi Mišo Sabovčík. V sobotu zavíta spolu s Jurajom Koreňom do Popradu, kde sa o 21.00 hodine uskutoční multimediálna prezentácia o zážitkoch z krásnej mrazivej Antarktídy.

(k8)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.