Film musí chutiť, tvrdí porotca Davide Riva

Film musí chutiť, tvrdí porotca Davide Riva

mfSúťažné filmy odborným okom pozerá a hodnotí aj taliansky režisér, filmár a spisovateľ Davide Riva. Na popradskom MFHF už v minulosti mal svoj film Solo di Cordata – exploring Renato Casaroto. Teraz je v Poprade ako člen medzinárodnej poroty.   

Už ste boli na Slovensku?

Na Slovensku som prvý raz a veľmi sa mi tu páči.  V utorok v noci, keď som prichádzal do Popradu, svietil na Tatry mesiac a keďže bola jasná obloha, bolo nádherne vidieť ich zasneženú siluetu. Ak by sa mi to podarilo časovo stihnúť, veľmi rád by som Tatry navštívil.

Je to pre vás nová skúsenosť byť v porote filmového festivalu?
Už som bol porotcom na filmovom festivale v Taliansku, no nie tohto druhu. MFHF je medzinárodný festival s dlhoročnou históriou, takže je to pre mňa niečo úplne nové. Byť porotcom je zaujímavá príležitosť zažiť festival z druhej strany.

 Čo by podľa vás nemalo víťaznému filmu chýbať?
Pre mňa je najdôležitejší obsah. Myslím si, že dnes sa už dá aj za menej peňazí natočiť vizuálne kvalitný film. Nie je to však len o obraze, film musí mať niečo viac.  Po jeho skončení by ste mali cítiť takú dobrú chuť na jazyku. Samozrejme, že musíme zhodnotiť aj vizuálne špecifiká filmu,  nie sú to zanedbateľné aspekty. No najpodstatnejšia je akási jeho duša.

Nedávno ste nakrútili úspešný a oceňovaný film z vysokohorského prostredia. Téma hôr je vám teda blízka?
Nie som horolezec, no milujem hory a prírodu. Poskytujú šancu zažiť niečo, čo vám bežný deň nemôže dať.  Urobil som dlhometrážny film o alpinistovi a horách najmä preto, že som sa zamiloval do toho príbehu. Chcel som sprostredkovať divákom rovnaké pocity, ktoré Casarotteho biografia dala mne. Spolupráca s ľuďmi z hôr mi priblížila ich životnú filozofiu. Skrátka, je v tom vášeň.

Zuzana Goleinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.