Filmov je viac ako zvyčajne – aj na úkor repríz

Filmov je viac ako zvyčajne – aj na úkor repríz

Ako by to bolo – odštartovať ďalší ročník festivalu bez rozhovoru s jeho riaditeľkou? Tradície sú na to, aby sme ich udržiavali. Preto sme vo fáze záverečných príprav XXI. MFHF doslova „odchytili“ Mariku Hámorovú s vtieravými, ale tradičnými otázkami.

Mení sa po vlaňajšom jubilejnom ročníku MFHF niečo zásadné?

Marika Hámorová: Zásadné asi nie, ale ubudli nám v programe reprízy, nemáme žiadne nesúťažné filmy  a pribudli súťažné bloky. Prihlásilo sa totiž veľa naozaj kvalitných filmov a nám bolo ľúto nezaradiť ich do programu. Sú teda tam, ale na úkor nesúťažných projekcií a repríz. Inak by sme museli festival natiahnuť na viac dní…

Čo zaujímavé ponúka XXI. ročník?

Marika Hámorová: Sme filmový festival, tak predovšetkým filmy. Tie sú rôznorodé, zachytávajú témy od úplných extrémov, až po klasiky, výškové lezenie, život ľudí v prírode, portréty ľudí… aj takých, ktorí napriek svojmu fyzickému či zdravotnému znevýhodneniu niečo dokázali. Možno mnohí zdraví ľudia nemajú toľko motivácie, energie a guráže, aby urobili to, čo športovci s istým handicapom.

Akých hostí môžu diváci tento rok očakávať?

Marika Hámorová: Sú traja. Český horolezec Radek Jaroš tento rok pre zdravotné komplikácie nešiel do Himalájí, tak ho tu konečne privítame. Hádam sa na besede s ním dozvieme, ako to je s tou jeho štrnástou osemtisícovkou, poslednou, ktorá mu chýba na dosiahnutie Koruny Himalájí. Zo Španielska pricestuje baskický himalájista Alex Txikon.  Vyliezol niekoľko osemtisícoviek, na svojom konte má aj vážne prvovýstupy. Inak, je to aj majster sveta v rúbaní dreva. Jediná požiadavka, ktorú sme mu v Poprade nedokázali zaistiť, boli preteky v rúbaní dreva. Vraj je to úžasná šou… Tretím hosťom je domáci Peter Hámor. Na besede porozpráva o svojom tohtoročnom úspešnom výstupe na Lhotse.

Kto bude hodnotiť filmy?

Marika Hámorová: Zo Slovenska filmár a horal Paľo Pekarčík. Už u nás kedysi ako mladý tvorca na festivale bodoval.  Z Poľska príde fotograf a filmár Wojtek Kukuczka, syn legendárneho Jerzyho… aj  on mal u nás predvlani film. Trojicu porotcov uzatvára český cestovateľ, dobrodruh a fotograf Štepán Rusňák. Takže – bude to profesijne rôznorodá, ale vyvážená porota.

Čo bolo najtvrdším orieškom pri príprave festivalu?

Marika Hámorová: Určite poskladať filmy do blokov tak, aby sme ich všetky stihli premietnuť. Nasúkať vyše 1700 minút premietania, teda 56 filmov, do dvojhodinových blokov na päť dní, aby to nebolo pre divákov nezáživné či nudné, bolo celkom ťažké.

Kde všade sa bude „festivalovať“?

Hlavný stan je tradične vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Poprade, od štvrtku rána sú pripravené projekcie v Dome kultúry v Poprade pre školy. V piatok večer sa začína premietanie súťažných filmov aj v popradskom Dome kultúry aj v nedávno zdigitalizovanom kežmarskom kine Iskra. Sprievodné programy budú aj v neďalekej kaviarni Groteska.

 Na čo sa najviac tešíš?

Okrem záveru v nedeľu večer? Určite na sprievodné podujatia. Dúfam, že nebude snežiť a bouldristi budú mať prijateľné počasie na pretekoch, bez besnenia prírodných živlov. Teším sa aj na výstavu fotografií Ivana Bohuša, na všetky podujatia, ktoré ako sprievodný program vymysleli chlapci zo združenia Live pozitiv a Grotesky.

A čo zaželáš festivalu?

Aby ľudí program nenudil… Chcem veriť, že aj keď je filmov veľa, diváci nebudú „trpieť“, ale program si vychutnajú a budú odchádzať s pocitom, že sa už tešia na ďalší ročník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.