Fotograf Haratyk obľubuje farby jesene

Fotograf Haratyk obľubuje farby jesene

Už tradične, ako každý rok, program festivalu dopĺňa pestrá škála sprievodných podujatí.  Jedným z nich je aj fotografická výstava Tona Haratyka  s názvom Pohľady cez objektív.  Prostredníctvom svojich záberov nás rodák z Popradu prevedie čarokrásnou prírodou Vysokých Tatier.

Pokojné a zároveň pôsobivé. Týmito dvoma slovami by som opísala svoj dojem z výstavy. Fotografie na prvý pohľad upútali svojou farebnosťou a pestrosťou motívov. Žiaden záber nebol rovnaký ako ten predošlý, no všetky mali predsa len niečo spoločné. Uprostred záplavy farebnosti vždy vynikli majestátne a ľadové končiare štítov, či zelenkavé kopce. Na fotografiách autor zobrazil prírodu počas rôznych ročných období, no aj napriek tomu mu zo všetkých najviac učarovala jeseň. „Ak si mám vybrať, pre mňa ako fotografa je asi najzaujímavejšia jeseň, kedy sa Tatry sfarbujú do rôznych odtieňov červenej, oranžovej a žltej. Pôsobením nižších teplôt sa vzduch vyčistí a objavia sa prvé jesenné inverzie. Hmla prevaľujúca sa v dolinách dodáva krajine pokojnú clivú atmosféru.“   

Fotografie sa nelíšili jedna od druhej len farebnosťou, či ročnými obdobiami. Každá z nich zobrazovala jedinečný a originálny okamih, pohľad, ktorý sa môže naskytnúť iba raz. Zábery pôsobia spontánne a často tak aj vznikajú. „Je to rôzne. Niekedy vyrážam ho hôr s cieľom vytvoriť nejakú dobrú fotografiu konkrétneho miesta. Vtedy si starostlivo všetko plánujem, čakám na vhodné počasie, pripravujem si fototechniku. No častejšie moje fotografie vznikajú len tak, pri potulkách prírodou. Vždy so sebou nosím fotoaparát a aspoň dva objektívy  a statív. Väčšina mojich fotografií vznikla takto spontánne, kedy sa mi podarilo zachytiť obraz alebo atmosféru, ktorý trval možno len niekoľko okamihov,“ hovorí autor.   

Atmosféra záberov ma naozaj vtiahla. Pri prezeraní fotografií som sa cítila, akoby sa okolitá miestnosť premenila na tatranskú prírodu, a zrejme to bol aj zámer autora.  „Naschvál som pod fotografie neuvádzal žiaden popis, aby som zbytočne neodvádzal  pozornosť  od vnímania samotnej  atmosféry tej ktorej fotografie. Návštevník môže fotografiu vnímať pocitovo bez toho, aby bola jeho pozornosť odvádzaná napríklad popisom miesta nafotenia, topografickými údajmi a podobne.“

Ak budete čakať na film, alebo jednoducho len prechádzať okolo, určite sa zastavte a doprajte si malú fotoprechádzku tatranskou prírodou.

Beatrix Bukovinská

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.