Grónske dobrodružstvo

Grónske dobrodružstvo

Liezť začínal na Tomášovskom výhľade v Slovenskom raji no dostal sa aj omnoho ďalej. Reč je o Michalovi Sabovčíkovi, ktorý momentálne realizuje projekt Seven Virgin Summits, ktorého cieľom je vylezenie nezdolaných, teda panenských vrchov na siedmich kontinentoch.

So zážitkami z nepoznaného Grónska sa s návštevníkmi festivalu podelil Michal Sabovčík, Silvia Krištofovičová a Martin Krasňanský. 

Vaša prezentácia na tomto ročníku festivalu je o ceste plachetnicou z Kanady do Grónska. Čo vás priviedlo k tomu, podniknúť niečo takéto?

Keď som bol s Peťom Hámorom na Dhaulaghiri, stretli sme v krčme v Káthmandu českého lezca Maru Holečka, ktorý ma zavolal plaviť sa plachetnicou do Antarktídy. Vtedy som začal realizovať projekt Seven Virgin Summits, ktorý som už mal dlhšie v hlave. V pláne je na každom kontinente vyliezť na panenský, čiže ešte nezdolaný kopec. Potom sme sa stretli so slovenským kapitánom Vladom Porvazníkom, ktorý mal v pláne vyplávať smerom na sever a dohodli sme sa, že nás zoberie do Grónska.

Čo v tebe vzbudilo vášeň k horám? Ako si začínal?

Ako dieťa som chodil na turistický krúžok a keď som mal 14 rokov, kamaráti ma nechali na Tomášovskom výhľade prvýkrát zlaniť a vtedy som sa zamiloval do lezenia.

Ktoré výstupy ti najviac utkveli v pamäti? Prečo?

Prechod Tatranského hrebeňa, lebo to bolo v našich domácich horách a Dhaulaghiri – moja prvá osemtisícovka.

Aký je tvoj najväčší horolezecký/cestovateľský sen?

Nemám žiaden konkrétny sen, na svete je totiž neskutočne veľa krásnych miest, ktoré by som rád navštívil. Ak si tam budem môcť aj zaliezť, budem štastný.

Čo by si odkázal mladým ľuďom s vášňou pre hory?

Aby v horách trávili čo najviac času, či už to bude lezením, alebo turistikou.

Ako vnímaš Medzinárodný festival horských filmov, či už ako prednášajúci alebo z pohľadu horolezca?

Je to môj najobľúbenejší festival 🙂

(Andrea)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.