Horolezectvo na hranici snov

Horolezectvo na hranici snov

Ako prvý hosť sa na festivale predstaví nemecko-slovinská dvojica cestovateľov a lezcov Ines Papert a Luka Lindič, ktorí vedia, aké to je prijímať výzvy ako profesionálni športovci aj ako pár.

 

Ines sa narodila v nemeckom Sasku a svoju lásku k horám objavila, keď mala 20 rokov. Vyštudovala fyzioterapiu, a potom nabrali veci rýchly spád. Stala sa štvornásobnou majsterkou sveta a viacnásobnou víťazkou svetového pohára v lezení na ľade. Na Festivale lezenia na ľade v Ouray v roku 2005 prekonala všetkých mužov a stala sa absolútnou víťazkou podujatia. Po ukončení súťažnej dráhy v roku 2006 sa začala aktívne venovať prvovýstupom a expedíciám na skale i na ľade. Je empatická k mladým lezcom či ľuďom v núdzi. Táto túžba deliť sa o spoločné chvíle s inými korešponduje aj s jej hodnotami v horách: dosahovanie cieľov v duchu priateľstva a súznenia s ostatnými lezcami.

Luka Lindič je slovinský lezec a horolezec, ktorého hory fascinovali už od detstva. Už keď začínal liezť, vedel, že to chce dotiahnuť ďaleko a ísť si za svojim cieľom. Od začiatku bol ambiciózny, a preto dôsledne a systematicky trénoval, pričom si rýchlosť i efektívnosť zlepšoval na nespočetnom množstve menej náročných ciest. Takýmto spôsobom si vybudoval pevný základ na lezenie na najťažších stenách na svete. Jeho snahu ocenil Slovinský horolezecký spolok, ktorý mu v roku 2008 udelil cenu „najperspektívnejší horolezec” a v rokoch 2009, 2014 a 2016 titul „najúspešnejšieho slovinského horolezca“. Okrem toho získal v roku 2014 Zlatý cepín za prvovýstup severnou stenou Hagshu. Odvtedy vytvoril mnoho ťažkých nových ciest v Číne, Indii, Kanade a Európe. Podarilo sa mu niekoľko prvovýstupov a prvých voľných prelezení. Vyliezol na vrchol Broad Peaku v Karakorame a o dva týždne na to vyliezol severozápadným hrebeňom Gasherbrumu IV na jeho Severný vrchol. Luka Lindič úspešne vyštudoval magisterské štúdium v odbore logistika a je členom športovej jednotky slovinskej polície.

Táto dvojica vo svojej prednáške v piatok o 18.00 hodine porozpráva o začiatkoch spoločného lezenia na slovinskom vrchu Triglav a postupne predstaví celú svoju spoločnú cestu horolezectva.

(táňa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.