Hory sú sloboda

Hory sú sloboda

Spolu s Petrom Hámorom, Miškom Sabovčíkom a Tomášom Petríkom pôsobil pod Dhaulághirí aj Michal Gabriž, Bratislavčan narodený v Slovenskom Rudohorí. Nebola to jeho himalájska premiéra, veď do vysokých kopcov chodí už roky. Dokonca aj s Peťom Hámorom sa spoznal práve v Himalájach. Čo považuje za emočne najsilnejší zážitok tohtoročného pôsobenia na Dhaulágirí?

„Celá expedícia bola silným emočným zážitkom, ťažko vypichnúť jednu vec. Keby som musel vybrať, tak najsilnejším momentom bol asi deň, kedy som sa pokúšal o vrchol, ale zostup už bol tak trochu na hrane,“ zhodnotil Michal Gabriž. Tohtoročné pôsobenie v Himalájach mu komplikovala choroba, ktorú si zrejme priviezol ešte z domova. V kopcoch mu to potom spočítala. „Samozrejme, aj o rok chcem ísť do Himalájí, zatiaľ ma výškové horolezectvo stále láka. Čím ma hory priťahujú, čo vo mne vyvolávajú? To je otázka na celú knihu, ale v zásade pre mňa znamenajú slobodu, priateľov a pocit reálnosti,“ spresnil horolezec, ktorý svoju pracovnú každodennosť žije v Bratislave, cez víkendy však uteká do Tatier. „Výhody  mestského života nevyužívam. V meste som iba kvôli práci na pár dní. Preferujem život v horách, keby sa dalo, som tam stále,“ dodal Michal Gabriž. K horám a životu v prírode ho doma nikto neinšpiroval, ako malý hrával hokej a chodil na karate. Do hôr sa musel priviesť sám.  

Petra Lichá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.