Imaginárna svetelná krajina objektívom Matúša Matavu

Imaginárna svetelná krajina objektívom Matúša Matavu

Meno Matúš Matava sa mnohým spája s Chatou Plesnivec na úpätí Belianskych Tatier. Práve tam našiel autor výstavy inšpiráciu a množstvo motívov, ktoré obzvláštnil hrou svetla, čím vytvoril jedinečné obrazy, ktoré si môžete pozrieť počas festivalu v priestoroch Mestského úradu Poprad.

 

Matúš sa fotografovaniu venuje nielen ako záľube, ale i profesne ako učiteľ na strednej umeleckej škole v Kežmarku, kde vyučuje fotografický dizajn, ktorý sám študoval. K foteniu sa však dostal náhodou. Odbor, ktorý si vybral neotvorili, a tak zmenil svoje smerovanie reštaurátora. Inšpiroval ho aj otec a prostredie, v ktorom vyrastal, neskôr tvorba Roba Kočana. Za roky tvorby sa jeho obľúbenou technikou stala kresba svetlom – luminografia – pri ktorej aj z bežných pohľadov vytvorí jedinečný obraz.

„Inšpiráciu hľadám na tichých miestach tatranského prostredia, kde sa cítim slobodne. Najradšej fotím motív krajiny – hlavne Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Pieniny. V cykle Svetelné záznamy v krajine bola predmetom môjho pozorovania nočná krajina vo svojej nekonečnej premenlivosti a tajomnosti. Spoločným znakom týchto fotografií je svetlo, ktoré sa v temnom priestore stáva dominantou obrazu.Chata Plesnivec je skvelým východiskovým bodom. Z jej okolia mám množstvo fotografií, aj tu vystavených panorám. Na zvýraznenie hĺbky a živelnosti krajiny som využíval prírodné svetlo a vplyv atmosféry, aby odrazili fragment sveta v konkrétnej prírodnej scenérii. Najčastejšie ide o svetlo vychádzajúceho slnka, ktoré priamo hovorí o tom, ako je samotná krajina vymodelovaná,“ priblížil Matúš svoju tvorbu a prvú samostatnú výstavu. Výber fotografií je z viacerých tematických cyklov. Bežné pohľady pretvára podľa vlastnej fantázie na imaginárne, jedinečné obrazy, za ktoré získal viaceré ocenenia. Na prvý pohľad sa môže zdať, že jeho diela sú upravované, sekundárne dotvárané, no tieto obrazy vznikli hrou svetla a majstrovským umením fotografa. Nočné fotografie fotí na dlhú expozíciu (desiatky minút), počas ktorých maľuje požadované obrazce – nasvecuje krajinu baterkou alebo laserom. Na väčšine fotogafií je sám mierkou v krajine, ako aj tvorcom unikátnych svetelných obrazov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.