Michal Sabovčík: Bol by som blázon, keby som s Peťom nešiel

Michal Sabovčík: Bol by som blázon, keby som s Peťom nešiel

Jedným z dobrodruhov, ktorí sa zúčastnili expedície Himalayadventure 2017 bol aj mladý a úspešný horolezec Michal Sabovčík. Výstup na Dhaulágirí bol jeho prvým stretnutím s osemtisícovkou. A hneď úspešným.

Zdolali ste svoju prvú osemtisícovku. Aký je to pocit?
Vynikajúci, beriem to ako ďalší posun v mojom lezení. Dostať sa na osemtisícovku je úžasná skúsenosť, som šťastný a užívam si to. Boli sme skvelá partia, takže si to určite budem pamätať dlho.

Aké je dosiahnuť čosi také práve po boku horolezca, akým je Peter Hámor?
To bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohol urobiť.  Peťo je skúsený lezec a bol by som blázon, keby som s ním nešiel. O osemtisícovke som sníval už dlhšiu dobu, ale stále som sa necítil byť na to pripravený. Vyšlo to práve tak, že to bola Peťova posledná, a moja prvá.

Určite ste predtým o himalájskych výstupoch veľa počuli. Objavilo sa však niečo, čo ste nečakali?
Vedel som, že to môže byť problematické s riedkym vzduchom. Očakával som to, a aj to bolo ťažké, keď som si to vyskúšal. V takýchto podmienkach je náročné robiť namáhavé fyzické aktivity.

Chystáte sa znova do Himalájí?
Určite tam ešte pôjdem, no zatiaľ nad tým nerozmýšľam. Koncom decembra chystáme výpravu do Antarktídy, takže to  je teraz to hlavné.

Zuzana Goleinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.