Na skok do raja

Na skok do raja

V rámci sprievodných podujatí 26. ročníka MFHF sa o svoje cestovateľské zážitky podelí aj Martin Jakubec. Výstava jeho fotografií potrvá do 21. októbra.

 

Kedy vznikli fotky, ktoré máme možnosť si prezrieť v OC Fórum? Prečo práve Maurícius, Indický oceán, čo vás inšpirovalo?

Maurícius som navštívil v januári 2016. Odjakživa som si ho predstavoval ako ďaleký tropický raj s bielymi plážami s tyrkysovým morom za každým rohom. Nakoniec ma Maurícius prekvapil – bol nielen to. Ako môžete vidieť práve na tejto výstave, prekvapí vás „zmeska“ kultúr, prírodných krás a aj ľudí.

Často podnikáte podobné cestovateľské dobrodružstvá? Máte aj nejaké plány o ďalšej destinácii?

Každý rok sa snažím navštíviť aspoň jednu novú krajinu a z každej sa snažím vrátiť s čo najväčším počtom rozmanitých fotografií.

Výber vašich fotografií je skromným, zato však pestrým náhľadom na prírodnú krajinu, zachytávate však nielen flóru a prostredie, ale aj kultúrne artefakty – dá sa povedať, čo vám učarovalo viac alebo je pre vás Maurícius komplexný a má čo ponúknuť v každom smere?

Maurícius je skutočne komplexný čo sa prírody, kultúry aj ľudí týka. Uprostred Indického oceánu, v tropickej džungli za palmami na vás zrazu vykukne kus Európy vo forme koloniálneho sídla s nábytkom pochádzajúcim z Francúzska. Na jednej ulici uvidíte hinduistický chrám, kresťanský kostol a aj moslimskú mešitu. A aj napriek tejto náboženskej a kultúrnej diverzite spolu ľudia vedia žiť v harmónii. Líšia sa všetkým, čím môžu – náboženstvom, farbou pleti, kultúrou, a pritom sú navzájom priateľskí, slušní a našťastie pre nás – stále vítajú nových turistov, ktorí chcú poznať ich krajinu.

A napokon, prezradíte divákom niečo o sebe – čomu sa venujete profesijne či v rámci voľného času? Ako vznikol nápad spojiť Vaše fotky s MFHF?

Profesijne sa venujem dôchodkom a fotenie bola moja obľúbená voľnočasová aktivita, ktorú sa mi v súčasnosti darí rozvíjať aj profesijne. A prečo spojiť Maurícius s MFHF? Aby diváci videli, že táto krajina ponúka nielen pláže, ale aj divoké hory, džungľu, rokliny, vodopády, chrámy, koloniálne sídla a každý si v ňom nájde svoj kúsok raja.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.