Nadšenie pre život vo vertikále

Nadšenie pre život vo vertikále

Rodák z Liptova Roman Juríček predstaví na 25. MFHF svoju snímku s názvom Spolupráca generácií. Krátky film má ambíciu vzdať hold „všetkým vŕtačom, ktorí sa usilovne starajú o tvorbu nových lezeckých ciest a bezpečnosť pri lezení“. 

Roman Juríček je svetom hôr akoby odkojený. S rodičmi a bratom od malička chodievali na túry a lyžovačky. Počas štúdia na strednej škole si chcel vyskúšať aj lezenie po skalách. Postupne stretol chalanov s podobnými záujmami. Letnou brigádou si zarobili na prvé spoločné lano. Postupne objavovali lezecké oblasti v okolí Liptova a Tatier, neskôr zablúdili aj do Álp. „Každý má svoje vášne. Mňa opantali krásy prírody, športové výkony a spoločnosť zaujímavých ľudí.“

Ako uviedol mladý filmár, korene filmu Spolupráca generácií siahajú do roku 2014. „Pôvodne som to neplánoval v takejto podobe. Chlapci Miroslav Peťo a Jozef Palásty sa v oblasti Machnatô zapozerali do jednej línie. Dohodli sa, že spoločne urobia novú cestu. Ja som predtým žiadnu lezeckú cestu nerobil, a preto som sa rozhodol natočiť čisto inštruktážne video o tom, ako sa robí cesta. Okrem záberov z tvorby cesty som neskôr natočil aj zábery z lezenia. Chlapcov som pred kamerou trochu vyspovedal a nakoniec som to začal strihať. Postupne som sa dopracoval k príbehu, kde je možné vidieť neskutočné nadšenie a zapálenie obidvoch aktérov pre život vo vertikále,“ vyznal sa režisér filmu. Názov Spolupráca generácií bol čímsi ako hrou, či lotériou. Nerozhodol o ňom režisér, ale aktéri cesty a filmu.  „S Mirom a Jožkom sme sa dohodli , že názov vyberú oni. Jožko vymyslel Bestseller a Miro Spolupráca generácií. Potom si strihli, teda zahrali sme si  hru kameň, papier, nožnice.  Miro vyhral. Ale Jožkov názov sme použili pre pomenovanie cesty,“ spresnil Roman Juríček.  Ten je ako nadšený lezec, lyžiar a skialpinista odchovaný na outdoorových videách a filmoch zo západnej produkcie. Vďaka nim videl,  čo sa lezie, resp. lyžuje vo svete.  Pod týmto vplyvom začal s kamarátmi robiť krátke sekvencie na vtedajšie digitálne fotoaparáty. „V súčasnosti je technika dostupnejšia a dajú sa s ňou robiť celkom zaujímavé veci. Mojím snom bolo natočiť krátky film o lezení, čo sa mi nakoniec podarilo,“ zamýšľa sa režisér. Tvrdí, že ak človek chodí do prírody, všíma si ju detailnejšie,zistí, že príroda funguje ako najdokonalejší stroj. „Nejeden technický vynálezca sa inšpiroval prírodnými úkazmi. Mňa osobne inšpiruje jej drsnosť , fascinuje ma,  ako sa dokážu zvieratá a rastliny vyrovnať s rôznymi nehostinnými životnými podmienkami. Príroda je podľa mňa inšpiratívna už v samej podstate,“ zamýšľa sa filmár.

Petra Lichá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.