Nafilmovať rysa bolo najťažšie

Nafilmovať rysa bolo najťažšie

Až dva filmy tatranskej trilógie, Život v oblakoch a Nesmrteľný les, predstaví na MFHF  čoraz známejší slovenský dokumentarista Erik Baláž.

Váš film Nesmrteľný les nedávno získal cenu na festivale Ekofilm v Brne. Čím zaujal? 
Vyhrali sme v kategórii, ktorá Krásy prírody. Asi sme zaujali tým umeleckou stránkou. Ale spája sa tam asi viac vecí. Je to Ekofilm, my sa snažíme ukázať na prepojenie všetkého. To, ako sú medvede spojené so životom lesa, že sú závislé trebárs od borovíc, aj od kalamít. Medveď je vlastne akýmsi symbolom  divokej prírody. Previazanosť všetkých vecí je asi to, čo zavážilo.

Uľahčil vám úspech ďalšiu tvorbu?
Nám pomohlo, že sme sa presadili s filmom Vlčie hory, ktorý získal niekoľko ocenení. Podarilo sa nám dostať ho do sveta cez vysielanie na kanáli National Geographic. Otvorilo nám to dvere, všimli si nás potenciálni koproducenti. Všetky tri filmy, ktoré sme robili počas predchádzajúcich troch rokov, spolufinancovala nemecká produkčná firma Doclights. Ich zaujal film Vlčie hory, práve preto nám dôverovali pri tvorbe ďalších filmov.

Príroda je nevyspytateľná a môže výrazne zmeniť plány. Objavili sa pri natáčaní aj nejaké prekážky?

Vychádzame z toho, že prírodu v Tatrách poznáme celkom dobre. Najťažšie pre nás bolo nafilmovať rysa vo vysokohorskom prostredí, pretože sme s tým nemali skúsenosti a ešte nikto to pred nami neurobil. Bolo to náročné, rysy vychádzajú len zriedkavo z hranice lesa. My sme čakali, že budú loviť kamzíky, no rys sa pohybuje na rozsiahlom území, aktívny je najmä v noci. Aj keď čosi uloví, ťažko to nájsť, a rys sa tam vlastne už ani nemusí vrátiť. Strávili sme tým veľa času, no prišli sme na nové veci v správaní rysov, ktoré nám nakoniec pomohli k ich nafilmovaniu. To považujem za veľký úspech. Rys bol zásadnou postavou do filmu Život v oblakoch, kde sme to nechceli mať postavené len na kamzíkoch.

Čo považujete za hlavné posolstvo  svojej tvorby?
Snažíme sa sprostredkovať naše nadšenie pre divokú prírodu, jej hodnoty a krásu čo najväčšiemu množstvu ľudí. Tí často nemajú v živote šancu zažiť to, čo môžeme my. Nemajú čas a ani skúsenosti tráviť toľko času vonku, tým pádom akoby nevedeli o tom, že takéto hodnoty existujú. Naším konečným cieľom je vytvoriť záujem spoločnosti o ochranu prírody.

Zuzana Goleinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.