Nájsť odvahu a samého seba

Nájsť odvahu a samého seba

Všetky filmy predstavené na festivale horských filmov nepochybne spája jedna vec – odvaha. Nielen o nej je dokumentárny film Nájdem odvahu z produkcie slovenského filmového režiséra a zakladateľa firmy BENDIK FILMS, Viliama Bendíka.

Lenka Vacvalová na štarte Cesty hrdinov SNP na Dukle (foto Honza Poláček)

            Bendík v roku 2013 ukončil prácu pre nadnárodné korporácie a rozhodol sa založiť si malú spoločnosť špecializujúcu sa na strategické poradenstvo pre firmy, čím získal priestor na návrat k starým koníčkom – horám, fotografii a filmu. Na filmovom festivale HORYZONTY v Trenčíne získal v roku 2016 Cenu divákov za film 12CH Vysoké Tatry Trail. To ho povzbudilo v jeho ďalšej tvorbe a zakrátko už pracoval na ďalších projektoch zo sveta ultrabehov. Jeho film Kroky na hrane získal v Trenčíne okrem Ceny divákov tiež hlavnú cenu GRAND PRIX. Aj jeho ďalší film Značkár mal veľký úspech u divákov a získal okrem iného i Čestné uznanie poroty na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade. Spoločnosť BENDIK FILMS založil ako platformu pre filmy z prostredia hôr a behu spojeného s výnimočnými príbehmi z reálneho života.

            Film nás sprevádza cestou Lenky Vacvalovej, ktorá hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu naprieč Slovenskom – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Nájde ju v máji 2019, kedy vyráža z Duklianskeho priesmyku. Na ceste hrdinov SNP stretáva ženy oveľa odvážnejšie ako ona sama. Ženy, ktoré počas Slovenského národného povstania stáli tvárou v tvár smrti. Ženy, ktoré sa ocitali v situáciách nepredstaviteľných pre dnešnú generáciu. Lenka tak okrem odvahy nachádza veci omnoho cennejšie – ľudskú dobrotu a spolupatričnosť.

            „Nie veľké hrdinstvá, ale všetky tie malé skutky, ktorými dokážeš pomôcť iným, ťa urobia hrdinom. A svet lepším miestom pre život.

 

(Táňa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.