Najvyššie vodopády sveta ako prví zlanili Slováci

Najvyššie vodopády sveta ako prví zlanili Slováci

Sedemdňový pochod v bažinách džungle bol o pokore, hlade, pote a odriekaní. Dážď, hmla a obrovský hukot vodopádu, ktorý nebolo vidno. Zlaňujú do neznámeho priestoru, kde sa valí voda a kde nikto nevie, čo bude ďalej. No všetci si uvedomujú, že šanca na záchranu je prakticky nulová. O 64-minútovom dokumentárnom filme Salto je kráľ (o najvyšších vodopádoch sveta) sme sa porozprávali s jeho tvorcom Pavlom Barabášom.

Tento rok máš na festivale dva nové filmy: Salto je kráľ a Everest – najťažšia cesta. Stihol si tento rok aj pocestovať, natočiť nové zábery, alebo si sa venoval skôr spracovávaniu natočeného materiálu, postprodukcii?

Možno aj vďaka prvej vlne koronovej pandémie sa mi podarilo dokončiť obidva filmy. Boli to projekty, ktoré vznikali niekoľko rokov. Bohužiaľ, druhá vlna ich púť k divákovi zastavila. Zatvárajú sa kiná, rušia sa festivaly…

Ako prvý bude v Poprade odvysielaný film Salto je kráľ. Ide o tvoj desiaty film, ktorý sa dostal do kín, nielen k divákom horských filmov. Ktoré boli ďalšie?

Tepuy, Trou de fer, Pygmejovia – deti džungle, Mongolsko – v tieni Džingischána, Suri, Sloboda pod nákladom, Svetozár Stračina, Tieň jaguára a Vábenie výšok.

K divákom prinášaš zábery z rôznych kútov Slovenska a sveta. Aká bola tvoja cesta na expedície za zlaňovaním vodopádov?

Kaňoning považujem za jeden z najkrajších športov, ktoré človek môže robiť v divokej prírode. Je to prelínanie horolezectva, jaskyniarstva a divokej vody. Scénicky sú to asi najkrajšie miesta na našej planéte. Keď vychádzam z kaňonu alebo zlaním nejaký vodopád, som plný úžasnej energie. Film Salto je kráľ je príbeh o priateľstve ľudí, ktorí majú spoločnú vášeň a tým je zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta.

Ako ďaleko ste museli za takýmto dobrodružstvom cestovať?

Veľa sme nakrúcali na ostrove Réunion, ktorý je v Indickom oceáne, na Azorských ostrovoch v Atlantiku, v Juhoafrickej republike v Dračích horách i vo Venezuele na stolovej hore Auyan Tepui. Salto Angel sme stihli zlaniť tesne pred uzatvorením rozpadajúcej sa krajiny. Dnes by sa to už nepodarilo.
Bol si pri tom, keď Slováci ako prví zlanili najvyššie vodopády sveta.

Aký to bol pocit zúčastniť sa takejto expedície?

Pre mňa je každá expedícia o priateľoch, s ktorými ju zažívam a delím sa o spoločné emócie. Som rád, že som mohol byť ich súčasťou a súčasťou najvyšších vodopádov sveta. Bolo to určite najväčšie dobrodružstvo môjho života.

Nešlo však len o dobrodružstvo, ale aj o premeranie výšok dvoch vodopádov.

V českých médiách sa objavila správa, že českí geodeti zmerali druhý najvyšší vodopád sveta a označili ho za vyšší ako Salto Angel. Tak sme zlanili oba najvyššie vodopády sveta, môžeme ich teda porovnať a vyhlásiť – Salto Angel je kráľ.

Úchvatné zábery nepreskúmaných miest a vodopádov si môžete pozrieť v piatkovom premietaní. Nenechajte si ujsť pohľad na Angelov vodopád (Salto Angel) vysoký 979 metrov. Tento venezuelský kráľ vodopádov je až 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády a právom patrí do Svetového dedičstva UNESCO.

(k8)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.