„Nemožné“ sa stalo možným

„Nemožné“ sa stalo možným

Britský horolezec Chris Bonington sa vyjadril, že je nemožné vyliezť alpským štýlom na najvyššiu horu sveta juhozápadnou stenou. Jeho slová sa stali výzvou pre štyroch špičkových slovenských horolezcov: Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just v roku 1988 nastúpili do najstrmšej steny Everestu. Chýbalo málo a stali by sa najlepšími z najlepších.

Filmový dokument Everest – najťažšia cesta je pamiatkou na tých, ktorí stáli na vrchole Mount Everestu, zdolali ho najťažšou cestou alpským štýlom, no nevrátili sa… V 52-minútovom filme Pavla Barabáša sú použité autentické zábery a účinkujú v ňom lezecké legendy ako napr. Chris Bonington, Ivan Fiala, Peter Habeler, Peter Hámor, Mára Holeček.

Vo filme si divákom priblížil výnimočný športový počin slovenských horolezcov, na ktorých výstup sa však často zabúda. Čo ťa motivovalo k tvorbe tohto dokumentu?

Trochu ma nakopol Marek Ťapák, ktorý bol v roku 1987 s chlapcami pri prvom pokuse pod juhozápadnou stenou Everestu Boningtonovou cestou. Vtedy sa paralelne nakrúcal film Sagarmatha, kde účinkoval. Mal v pláne urobiť hraný film o expedícií 1988, ale nezohnal peniaze. Tak ma nahovoril na dokument. 13.7.2018 zomrel Ivan Fiala. Aj na jeho pamiatku som chcel ten film dokončiť a poslať do sveta podrobnú správu o prelezení najťažšej cesty na Everest alpským štýlom štvoricou Slovákov.

Pri tvorbe filmu si sa stretol aj s Chrisom Boningtonom – vedúcim úspešnej expedície najťažšou líniou na najvyššiu horu sveta. Ako na teba pôsobil? Predsa len ide o horolezeckú legendu.

Chris Bonington bol až prekvapivo veľmi ochotný a ústretový. Mám veľmi dobré skúsenosti s ľuďmi, ktorí veľa prežili a nemusia nikomu nič dokazovať. Takým je aj Peter Habeler, ktorý vystupuje vo filme. A samozrejme aj ďalší.

Ako hodnotil výkon slovenských horolezcov, ktorí vyvrátili jeho tvrdenie o nemožnosti výstupu touto cestou alpským štýlom?

Veľmi sa zaujímal o podrobnosti, ktoré v medzinárodnom prostredí neboli zachytené. Naozaj krútil hlavou nad tým, koľko nocí prežili bez kyslíka, jedla a stanu vo výške nad 8 000 metrov v zóne smrti. Sympatický mi bol v tomto aj Peter Habeler, ktorý otvorene povedal, že on by neprežil ani jednu noc v tých podmienkach. Nieto tri…

Everest získal za krátky čas viaceré medzinárodné ocenenia. Kde všade zabodoval?

Zdá sa, že zámer s filmom Everest sa podaril a oslovil odborné poroty na festivaloch v Čechách, Poľsku, Argentíne i Macedónsku. Dokonca získal dve Grand Prix. No podstatné nie sú ocenenia, ale posolstvo tohto filmu.

(k8)

One thought on “„Nemožné“ sa stalo možným

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.