Nepoznaný svet pod hladinou plies

Nepoznaný svet pod hladinou plies

Vo Vysokých Tatrách je viac ako 100 plies. Tieto jazerá ľadovcového pôvodu ukývajú množstvo tajomstiev. Niekedy sa práve pri ich podrobnom skúmaní vynára nespočetné množstvo otázok, na ktoré sa ťažko hľadajú odpovede. Život v ľadových vodách tatranských plies divákom priblížil potápač a ekológ Pavol Kráľ.

Jeho najnovší film dostal príznačný názov „Otužilci tatranských plies“. Môžete sa tešiť na známejšie i úplne nové poznatky o vodných „príšerkách“ obývajúcich nehostinné prostredie našich plies – na druhy, ktoré tu pred desaťtisíc rokmi zanechala posledná doba ľadová.

„Film  je pokračovaním Zelených rekordérov – dokumentu o vodných rastlinách tatranských plies. Popri filmovaní rastlín som v jazerách natočil množstvo záberov živočíchov, a tak som sa rozhodol uviesť aj toto pokračovanie. Absencia rastlín a živočíchov v tatranských plesách je len zdanlivá,“ povedal Pavol Kráľ. Podľa neho sú plesá ťažšie prístupné a voda v nich je naozaj studená, preto množstvo otázok o bohatom živote pod ich hladinou ostáva ešte nezodpovedaných, priam až záhadných. „Zábery do dvadsaťminútového filmu som snímal asi 15 rokov, najmä popri akcii Čisté vody, ktorú ako Štátne lesy TANAP-u organizujeme už 26 rokov. Okrem čistenia plies získavame nové poznatky o nepreskúmanom živote pod hladinou a množstvo záberov, ktoré čakali na svoje spracovanie a uverejnenie.“

Sú tatranské plesá skutočne také pusté, ako sa na prvý pohľad zdá?   

Foto: Unikátnym druhom je napr. drobná žiabronôžka arktická – druh, ktorý obýval tatranské plesá už v dobe ľadovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.