Neverí na veľké úspechy

Neverí na veľké úspechy

Včera sa divákom MFHF predstavil hosť festivalu Horia Colibăşanu, najúspešnejší horolezec Rumunska, ktorý pôsobil na viacerých himalájskych expedíciách aj s Petrom Hámorom. Stretli sa v pizzérii v Káthmandu. Odvtedy si rozumejú. Možno aj preto, že majú k horám a ich výzvam podobný vzťah.  

Ako ste sa dostali k horolezectvu?

Začal som s horolezectvom, keď som bol študent. Chodieval som liezť do našich hôr v Rumunsku. Cez ďalšie leto som šiel na Kaukaz, čo nie je tak ďaleko od Rumunska. Pri mojich výstupoch na Elbrus som získal vzťah k horám, aký mám dnes.

Chodievate do hôr aj so svojimi deťmi?

Áno, chodievam s nimi často. Taktiež boli už aj v Poprade, aj v Slovenskom raji, prešli sme  napríklad Suchú Belú. Majú veľmi rady hory. Snažím sa vyhýbať nebezpečným situáciám a udržať moje deti v bezpečí. Skôr sa spolu venujeme trekingu ako lezeniu. Niekedy ich ale zoberiem na také „malé“ lezenie. V zime chodievame lyžovať.

Prečo ste sa stali zubárom?

Toto rozhodnutie som už spravil dávno. Hlavnou vecou bolo asi to, že som chcel mať profesiu, ktorá nevyžaduje veľkú tímovú prácu. Chcel som byť nezávislý. Viem, že keby som nebol zubárom, ale napríklad doktorom v nemocnici, nemal by som takú slobodu a možnosť chodiť na expedície.

Aký bol váš najemotívnejší zážitok z vašej poslednej expedície na Everest?

Myslím, že najviac emotívne bolo, keď som zistil, že som prišiel o stan. Bol stratený, ukradnutý, neviem, kde bol. Bol som náchylný uveriť, že moja expedícia sa končí. Bol to veľký problém, ktorý som nejako zvládol vyriešiť, aby som mohol pokračovať na vrchol.

Čo považujete za najväčší úspech svojho života?

Každý deň je pre mňa malým úspechom, keď zvládnem trénovať, pracovať, byť s mojou rodinou. Neverím na veľké úspechy, každý deň je boj za to, čo chceš robiť a úspech je, ak sa to darí.

Ako sa vám páči na MFHF a v Tatrách?

Veľmi sa mi páči tento festival. Horské filmy sú moja srdcovka. Taktiež sa veľmi teším, keď sa opäť môžem stretnúť s Petrom Hámorom. Poprad a jeho okolie – Vysoké Tatry, Slovenský raj – mám veľmi rád. Je tu krásne prostredie, milí ľudia, dobré jedlo a veľmi dobré pivo.

Petra Lichá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.