Nič sa nekončí, do Himalájí chce ísť zas

Nič sa nekončí, do Himalájí chce ísť zas

Dnes o 18:00 je v programe MFHF naplánovaná multimediálna prezentácia projektu Petra Hámora Himalayadventure XXVII. Ním ukončil kompletizáciu výstupov na osemtisícové vrcholy. Je prvým Slovákom, ktorému sa to podarilo.

 

Zmenilo sa niečo v tvojom živote, odkedy si dosiahol Korunu Himalájí?

Nie, žiadnu zmenu necítim, všetko je ako bolo. Necítim zmenu ani na kolenách, ani v hlave a dúfam, že to tak aj zostane.

Ako reaguješ na naše vzletné novinárske pomenovania Kráľ Himalájí, korunovácia, hlava s korunou?

Dôležité je nereagovať hneď. Viem, že slovenskí novinári toho o horolezectve veľa nevedia, česť výnimkám, a snažím sa im tie vzletné metafory vyhovoriť. Pre mňa je to naozaj vedľajší produkt toho, čo robím už dlho. Ak niekto robí niečo dlho, tak urobí veľa. Vyšiel som na veľa kopcov, lebo som starý človek a dlho chodím do Himalájí. Keď niekto ide do Himalájí trikrát, nemusí mu to vyjsť, ale keď niekto ide 22-krát, tak hádam tých 14-15-krát sa mu vrchol podarí.

Koľkokrát si bol v Himalájach?

Neviem. Nie som fanúšik takýchto štatistík, nepočítam to, ale občas ma zaskočí napríklad športový redaktor Peter Dodek presným výpočtom. Nesnažím sa to preverovať.

Tento rok si bol v Himalájach netradične so slovenským tímom, ako si sa v takejto spoločnosti cítil?

Bola to milá a príjemná spoločnosť, napokon, neboli to úplne cudzí chlapci. S Tomášom Petríkom sa poznáme roky, s Miškom Gabrižom sme už tiež v kopcoch boli, s Miškom Sabovčíkom nám to tiež celkom pasovalo a po výstupe na Dhaulágirí je už súčasťou himalájskeho sveta. Užíval som si, že som konečne bol na expedícii, kde sme používali slovenský jazyk – s ľahkým nádychom spišského dialektu.

Keď si končil Korunu Zeme, bolo v cítiť trochu smútku, že sa niečo pekné definitívne skončilo. Po Korune Himalájí to necítiš?

Nie, lebo teraz sa nič nekončí. Koruna Zeme bol projekt výstupov na najvyššie vrcholy siedmich kontinentov. Veľa som cestoval, poznával absolútne odlišné svety, kultúry, ľudí. Pekné cestovanie, romantické, dobrodružné, bolo mi jasné, že to opakovať nebudem, no rád na to spomínam. Vrátil som sa do Himalájí a tu sa nič nekončí. Tu je toľko možností, že sa tak ľahko nevyčerpajú.

Kam teda pôjdeš na budúci rok?

Úplne netradične – do Himalájí. Buď Manaslu, na Everest, alebo na Dhaulágirí. Premýšľam nad kopcami, kde sme boli s Horiom Colibasanuom, no nepodarilo sa nám vyliezť cesty, ktoré sme mali naplánované. Jediné, čo je isté, že pôjdeme spolu Horiom. Či sa k nám niekto pridá, to je ešte otvorené.

(kim)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.