O filme po filme – s Robom Gálfym

O filme po filme – s Robom Gálfym

Ako vidí film Vábenie výšok jeden z protagonistov príbehu a zároveň syn priekopníka prvých slovenských himalájskych dobrodružstiev Robo Gálfy? Po premietaní netajil, že mu občas naskakovali zimomriavky a občas aj zvlhlo oko. Niet sa prečo čudovať, veď film bol aj poctou jeho otcovi. Chlapovi, ktorý slovenským horolezcom otvoril dvere do Himalájí. „Mal som trochu obavy, či film nebude divákov nudiť, pretože najlepšie to pochopia len tí, ktorí to prežili. No už mám prvé spätné väzby a som rád, že sa film páčil a vraj posledných 20 minút to divákov mimoriadne zaujalo. Som rád, že Paľo Barabáš prišiel s takýmto námetom, pretože celá táto generácia urobila kus práce.“

Film komplexne mapuje smerovanie slovenských horolezcov od Tatier po tie najvyššie štíty. Zlatá éra sa však akoby skončila po everestskej tragédii v roku 1988, kedy slovenské horolezectvo prišlo o štyroch ľudí. Zostala v slovenskom výškovom horolezectve trvalá diera? Nemá už kto nadviazať na priekopníkov? „Nemyslím si to. Majú pokračovateľov, sledujem, čo robia naši chalani v zahraničí, to sú perfektné výkony a žezlo priekopníkov nesú ďalej. Výborne to vidieť aj na príbehu Peťa Hámora, ktorý nedávno ukončil výstupy na himalájske osemtisícovky. Pri tom poslednom mal aj mladého slovenského horolezca. Takže Peťo teraz akoby pre Himaláje vychoval Miška Sabovčíka. Práve do Miška a jeho partie vkladám veľké nádeje,“ spomenul Robo Gálfy.

(kim)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.