O odhodlaní, obdive a troch tatranských výstupoch

O odhodlaní, obdive a troch tatranských výstupoch

Lásku k horám a lezectvu nedokážu zastaviť ani zdravotné ťažkosti. Dôkazom toho je Češka Markéta Hanáková, ktorá napriek implantovanému kardiostimulátoru s podporou partnera Zdeňka Hodináře vystúpila v Alpách na 12 štvortisícoviek, najvyšší vrchol Kaukazu Elbrus, pamírsku šesťtisícovku Pik Razdelnaya a v roku 2012 si výstupom na vrchol Mera Peak v Himalájach vytvorila svoj osobný rekord. Ten následne prekonala v roku 2013, keď ako prvý človek na svete s implantovaným kardiostimulátorom prekonala nadmorskú výšku 7 000 m n. m pri pokuse o zdolanie vrchu Muztagh Ata.

Hanáková zo svojich ciest vytvorila viacero dokumentárnych filmov, z ktorých jeden nesie názov Tatry nie sú málo!Ľudia nám často kladú otázku, či nám po lezení v Himalájach, Hindúkuši či Andách Tatry nie sú málo. A toto video má byť raz a navždy odpoveďou.“ Podľa autorky je táto odpoveď očividná: „Keď sa v Tatrách človek obzrie okolo seba, tak mu predsa Tatry nemôžu byť málo! Sú to také nádherné hory, voňajúce žulou…“ Z množstva výstupov sa rozhodli pre Stanislawského cestu na Voliu vežu, Keleho pilier na Javorový štít a zimný výstup na Malý Ľadový štít. „Tri štíty, tri rôzne výstupy a všetky úžasné, čím chceme dokázať – znovu opakujem –, že Tatry nie sú málo!!!“

Dôvodom, prečo sa rozhodli tento krátky dokument natočiť, je fakt, že samotná autorka takéto videá pred výstupmi vyhľadáva: „Keď sa chystáme ísť liezť do Tatier, snažíme sa vyhľadať čo najviac informácií k cestám, ktoré máme v pláne a pristihla som sa, že keď narazím na video, ktoré mi priblíži, čo nás na ceste čaká, urobí mi to radosť. Tak som si povedala, že točením možno pomôžeme ďalším lezcom získať informácie o cestách, na ktoré sa chystajú.“

Krátky dokumentárny film z výstupov Markéty Hanákovej a Zdeňka Hodináře si môžete pozrieť v ôsmom bloku súťažných filmov v piatok o 18:00.

(Táňa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.