Očami diváka: Bendíkove Kroky na hrane

Očami diváka: Bendíkove Kroky na hrane

Štvrtkový, v poradí štvrtý blok priniesol predpremiéru filmu slovenského autora Viliama Bendíka – Kroky na hrane. Šesť ultrabežcov sa vydáva zdolať 170 km dlhú trasu z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau do Žiliny, aby zrekonštruovali útek Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z roku 1944. O talente Viliama Bendíka sa netreba hádať. Veľkému úspechu sa tešil už jeho film, ktorý predstavil vlani na MFHF – 12CH VYSOKÉ TATRY TRIAL. Kroky na hrane majú veľmi silný príbeh. Téma vôbec nie je jednoduchá a film patrí k tým, ktoré budete musieť „rozdýchať“. Určite nevyjdete z premietacej miestnosti a zabudnete, čo ste pred chvíľou videli. Úprimné emócie aktérov tiež dopomáhajú k tomu, aby ste podľahli emóciám. Paradoxne, beh nie je tá najťažšia úloha, ktorú mali bežci pred sebou. Práve návšteva Auschwitz-Bierkenau Memorial bola najemotívnejšou časťou. Film má tiež apelovať na súčasnú spoločnosť, aby sme neopakovali chyby minulosti. Veľkým prínosom je komentár voľne inšpirovaný príbehom Wetzlera a Vrbu opísaným v knihách, ktoré vydali po druhej svetovej vojne. Hlas vynikajúceho Františka Kovára dotvára atmosféru a zanecháva v divákovi rezonovať pocity
ešte dlho po filme.Tento film by mal jednoducho vidieť každý. Oficiálna premiéra pre novinárov a pozvaných hostí sa uskutoční už 19. októbra v Múzeu holokaustu v Seredi.

Katarína Rosinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.