Od Dukly po Devín v rekordnom čase

Od Dukly po Devín v rekordnom čase

Na zdolanie stoviek kilometrov dlhej Cesty hrdinov SNP, najdôležitejšej turistickej magistrály na Slovensku, sa podujali už mnohí. Napriek celkovému prevýšeniu 31 000 metrov, dĺžke 765 kilometrov a miestami naozaj náročným podmienkam sa nájde aj nemálo takých, ktorým sa podarí doraziť do cieľa – zvyčajne za 3–4 týždne.

 

Traja kamaráti sa však rozhodli Esenpéčku absolvovať za rekordných 7 dní. Pozrite si Volanie diaľok, dokument Adama Lisého, a dozviete sa, či sa im podarilo prekonať doposiaľ najrýchlejší známy prechod tejto trasy, starý 20 rokov. Práve táto skutočnosť bola spúšťacím momentom hlavných aktérov filmu a ako podotkol jeho autor, je jasné, že nebudú prví ani poslední, kto sa bude snažiť tento rekord prekonať.

Patrik Hrotek, Mikuláš Kéri a Ivan Mudroň – to sú mená troch „hrdinov“, ktorí sa odhodlali splniť si svoj sen a pustili sa do prekonávania vlastných hraníc. „Všetko vo filme je realita, ale dá sa trochu ohýbať. Pre mňa to bola fantastická skúsenosť a určite ma profesijne posunula zase ďalej. Samozrejme, boli chvíle, kedy sme toho mali všetci plné zuby a nervozita by sa dala krájať,ale to pri podobnom type akcií nie je nič nezvyčajné,“ prezradil Adam, ktorý je cestovateľom, amatérskym filmárom a nadšencom ultratrailov. „Pri premiére môjho posledného filmu som sa od nervozity celý spotil. Naopak premiéru Volania diaľok som si perfektne užil a vychutnal každú sekundu. To je podľa mňa veľmi dobré znamenie,“ dodal s úsmevom.

Ako tiež uviedol, chalani v tom istom zložení sa plánujú na trasu opäť vrátiť a pokúsiť sa o jej zdolanie ešte raz, „tentokrát však štýlom buď – alebo“. Ako o sebe prezradil, najradšej má dokumenty, ktoré majú jasný a jednoduchý odkaz, „a keď má hlavný hrdina akúsi charizmu, vtedy netreba ani žiadnu zbytočnú drámu“. Nám divákom zostávala len dúfať, že tento jeho filmársky počin nebude posledným a v nasledujúcich ročníkoch MFHF sa predstaví s ďalšou zaujímavou snímkou.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.