Odštartované! Už 25-ty raz

Odštartované! Už 25-ty raz

Včera sa slávnostným otvorením začal 25. MFHF. O jeho podobe a náplni sme už tradične prehodili pár slov s riaditeľkou Máriou Hámor.

Aká je tohtoročná festivalová ponuka?

Do festivalovej súťaže sa prihlásilo 107 snímok, z nich sme vybrali 52 z 20 krajín. O prestížnu Grand Prix sa bude uchádzať aj šesť slovenských filmov. Na festivale bude mať premiéru Barabášov film Vábenie výšok a švajčiarsky film Toto je domov. V ponuke je aj predpremiéra domáceho autora Viliama Bendíka Kroky na hrane o ultrabežcoch, ktorí nasledovali stopy dvoch Slovákov, ktorým sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Divákov čaká dovedna až 15 súťažných blokov, v programe nevyšlo veľa priestoru na dopoludňajšie reprízy. Filmov je veľa, no sme filmový festival, tak to má byť.

Bude priestor aj na besedy a stretnutia s hosťami?

Samozrejme. Vo štvrtok je plánovaná premiéra Barabášovho filmu o zlatej ére slovenského himalájizmu. Paľko sľúbil, že privedie so sebou dnes už legendy nášho horolezectva. Aj pre nás bude prekvapením, kto napokon bude môcť prísť. Dúfam, že divákov potešíme. Besedu a prezentáciu o výstupe na poslednú svoju osemtisícovku, Dhaulágirí, bude mať Peťo (Hámor, pozn. red.) s chlapcami, s ktorými bol tento rok v Himalájach. O svojich himalájskych aktivitách príde porozprávať hosť z Rumunska, Horia Colibasanu. V sobotu chystáme krst knihy Wojteka Kurtyku Čínsky maharadža. Vlani sme videli divadelnú hru, ktorá vznikla podľa tejto predlohy. Pôvodne mal knihu uviesť sám autor, pre pracovné zaneprázdnenie návštevu Popradu zrušil, o poľskom himalájizme príde porozprávať ďalší úspešný Poliak, Piotr Pustelnik. 

Sprevádzali prípravy tohto ročníka nejaké problémy?

Už vlani sa nám stalo, že na poslednú chvíľu nemohol prísť dohodnutý porotca. Teraz sa situácia zopakovala s Wojtekom Kurtykom ako pôvodne plánovaným hlavným hosťom. Je nám to ľúto, ale sú veci, ktoré neovplyvníme. Je nepríjemné, keď úplne na poslednú chvíľu musíme meniť program a hľadať náhradu.

Kto bude tento rok hodnotiť filmy?

V trojčlennej medzinárodnej porote bude pracovať poľská dokumentaristka Julia Popławska, taliansky režisér Davide Riva a český filmár Ondřej Smrž, ktorý sa venuje aj lezeniu. Všetci traja už v predchádzajúcich ročníkoch mali u nás v súťaži film. Oslovili sme ich s ponukou, nech si skúsia, aké to je posudzovať filmársku prácu iných autorov.

Máš medzi filmami svojho favorita?

No jasné. Niektoré filmy som videla viackrát, pretože som bola nedávno aj v porote na festivale v Čechách. Mnohé z filmov, ktoré tu máme v súťaži, vysoko prevyšujú štandard a niektoré príbehy diváka okamžite vtiahnu. Uvidíme, či si to budú myslieť aj porotcovia a diváci. Svoj tip na favorita si nechám zatiaľ pre seba.

Spomínali sme už Petrov úspech na Dhaulágirí, výstupom skompletizoval vrcholy všetkých hlavných osemtisícoviek. Zmenilo sa u vás doma niečo, odkedy má Korunu Himalájí?

Zmena je možno len v tom, že nám do života vstúpil väčší záujem médií. Peter nemá v obľube divadlo okolo toho, nejdú mu do úst tie metafory o kráľovi a podobne. Korunu Himalájí nemal ako svoj jediný cieľ, viem, že do vysokých kopcov chodiť neprestane. Tam sa nezmenilo nič.    

Čo zaželáš jubilejnému 25. MFHF?

Aby prišli všetci hostia tak, ako sľúbili, aby sa porote dobre pracovalo a divákom sa filmy páčili. A, samozrejme, aby nám technika „fachčila“, ako má.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.