Pamätníci majú biele vlasy, ale majú nám čo povedať

Pamätníci majú biele vlasy, ale majú nám čo povedať

Včera mal na MFHF v Poprade premiéru dokument Pavla Barabáša o vývoji slovenského himalájskeho horolezectva. Film je poctou jednej generácii, ktorá sa nebála ísť do neznáma, do vecí neoverených a dobrodružných.

Čo vás inšpirovalo k nakrúteniu filmu Vábenie výšok? 

Objavovanie, hľadanie, dobrodružstvo. To je téma, ktorá ma priťahovala už od veku malého chlapca. Mal som v knižnici snáď všetky himalájske knihy, ktoré boli u nás vtedy dostupné.

Niektoré hlavné postavy z nich ešte medzi nami žijú. Podaktorí už majú vlasy biele ako sneh na osemtisícovkách, ale ešte nám majú čo povedať. Vo filme Vábenie výšok som chcel zachytiť vývoj slovenského himalájskeho horolezectva od začiatku Horskej služby vo Vysokých Tatrách cez prvé expedície až po odvážne myšlienky smerujúce na najvyššiu horu sveta. 80-te roky boli naozaj obdobím, kedy sa na osemtisícovkách robili pozoruhodné výstupy. Na mnohé sa už zabudlo,  nehovoriac, že tieto príbehy sú za našimi hranicami úplne neznáme.

Čo vo vás vyvolalo najsilnejšie emócie počas spracovávania tejto témy? 

Keď prídete o priateľa v horách, emócie drásajú vnútrom človeku najdlhšie. Víťazstvá a prehry oddeľuje na osemtisícovkách naozaj len tenká čiara.

Existuje niečo konkrétne, čo vás stále motivuje, ženie natáčať filmy? 

Tvorba je naozaj spaľujúca. V človeku sa  hromadia témy, ktoré potrebuje dostať zo seba von. Ja ako výrazový prostriedok používam film. Mám z tvorenia živočíšnu radosť, ale už ma nebavia dokončovacie práce. To už tvorím paralelne ďalší film.  A tak to ide dokola.

Ktorá destinácia, ktorej ste sa venovali vo filmoch, vo vás zanechala najhlbšie spomienky? 

Asi najsilnejší zážitok som mal z prejdenia kaňonu Trou de Fer, z ktorého sme urobili film. O pár rokov sme sa opäť vrátili na hornatý ostrov Reunion, lebo sa tam objavil ťažší kaňon, s najťažším hodnotením. Síce sme ho úspešne prešli, ale utopil som v ňom techniku. Veľkolepý zážitok ostal len v mojom vnútri. 

Plánujete v najbližšej dobe opäť vycestovať do nejakej „zabudnutej“ oblasti?

 Chcem sa vrátiť opäť k expedičnej činnosti, ale nikdy nehovorím dopredu, kam idem. Veľmi sa už však teším na cestu.

 

 Petra Lichá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.